Вітамін Н (біотин)

 Вітамін Н (біотин)

Біотин відіграє важливу роль у вуглеводному обміні: він взаємодіє з гормоном підшлункової залози інсуліном і, тим самим, стабілізує вміст цукру в крові. Крім того, він бере участь у виробництві глюкокінази - речовини, яка "запускає" процес обміну глюкози. Глюкокінази виробляється в печінці, там же, де зберігається біотин. Це особливо важливо для діабетиків, у яких вміст глюкокінази в печінці знижений.

Біотин допомагає також засвоювати білок, бере участь в розкладанні жирних кислот і в спалюванні жиру. В обміні речовин він є важливим союзником інших вітамінів групи В: фолієвої кислоти, пантотенової кислоти, вітаміну В12 (ціанокобаламіну).

Біотин містить сірку і доставляє її волоссю, нігтям і шкірі. Тому його можна назвати вітаміном краси для шкіри, волосся і нігтів. Сірка бере участь у синтезі білка - колагену, що визначає структуру шкіри; має здатність захищати шкіру від забруднень навколишнього середовища, уповільнює процеси старіння.

Клітини мозку і всієї нервової системи харчуються тільки глюкозою. А біотин бере участь у виробництві глюкокінази - речовини, яка "запускає" глюкозу в обмін речовин. Щоб підтримувати нервову систему, вміст цукру в крові повинно постійно залишатися на певному рівні - 80-100 міліграмів глюкози на 100 мілілітрів крові. При 60 міліграмах ми стаємо нервовими, дратівливими, втомленими. При 40 міліграмах нас мучить вранці питання, як би пережити цей день. При 30 міліграмах ми не здатні впоратися з вирішенням повсякденних завдань.

З огляду на те, що жінки можуть накопичити в організмі всього 300 грамів глюкози (чоловіки - 400 г), резерви виснажуються швидше. Тому присутність біотину в раціоні людини так необхідно для нормального функціонування нервової системи.

Вміст біотину в деяких харчових продуктах
(В мікрограма на 100 г продукту):
Арахіс 40
Шпинат 7
Боби зелені 7
Апельсин 2
Боби соєві 60
Диня 3
Горошок зелений сухий 35
Суниця 4
Горох жовтий сухий 18
Персики 1,7
Гриби печериці 16
Яблука 9
Капуста білокачанна 24
Кукурудзи 6
Капуста кольорова 17
Пшениця 10
Картопля 0,5-1
Пшеничне борошно шпалерна 9-25
Лук свіжий 3,5
Хліб з пшеничного борошна шпалерного 2-5
Лук сухий 28
Пшеничне борошно I сорту 1-2
Морква 2,5
Пшеничне борошно вищого сорту 1
Салат 3
Рис 12
Буряк 2
Рисові висівки 46
Томати 4
Ячмінь 6
Молоко жіноче 0,1
Свинина 2-75
Молоко коров'яче 5
Свиняча печінка 250
Молоко згущене 15
Телятина 15
Молочний порошок 40
Теляча печінка 100
Сир нежирний 4
Лосось 5-10
Яйце куряче незбиране 9
Лососина консервована 10-20
Яйце куряче, жовток 30
Сардини 24
Баранина 2-2,7
Оселедця 4
Яловичина 5
Палтус 8
Яловича печінка 200
Тунець 4
Яловиче серце 8-50

Добова потреба людини в біотин становить 30-100 мкг.

Симптоми гіповітамінозу
Можливі наслідки дефіциту біотину: себорейний дерматит, анемія, депресія, втрата волосся, високий рівень цукру в крові, запалення або блідість шкіри і слизових оболонок, безсоння, втрата апетиту, м'язові болі, нудота, запалення мови, суха шкіра, високий рівень холестерину в крові .

Взаємодія
Сирий яєчний білок містить речовину, що називається авидин - антивітамін біотину. Ця речовина зв'язує біотин і перешкоджає його всмоктуванню в кров. При нагріванні відбувається денатурація (необоротне порушення структури) авідіна в яєчному білку, і тому приготовлені яйця не заважають засвоювати біотин.
Алкоголь послаблює здатність до засвоєння біотину, і тому хронічне зловживання алкоголем може привести до дефіциту біотину.
Жири олії, піддані тепловій обробці або впливу повітря протягом тривалого часу, уповільнюють засвоєння біотину.
Антибіотики, ліки з вмістом сірки і сахарин також впливають на засвоєння біотину.
Якщо потрібно тривале лікування антибіотиками - це стосується і дітям, і дорослим, - синтез біотину може різко скоротитися через загибель корисних кишкових бактерій, що робить додатковий прийом необхідним.

Коментарі

ВВЕРХ