Вітамін B9 (фолієва кислота)

Вітамін B9 (фолієва кислота)

До вітаміну B9 можна віднести групу сполук - фолієва кислота, фолацин, фолати.
Вітамін B9 - водорозчинний вітамін, він добре розчиняється у воді при лужних значеннях pH. Легко руйнується при кулінарній обробці і на світлі.

Джерела рослинні
Бобові, зелені листові овочі, морква, злаки (ячмінь), висівки, гречана і вівсяна крупи, бобові, дріжджі, горіхи, банани, апельсини, диня, абрикоси, гарбуз, дріжджі, фініки, гриби, коренеплоди

Джерела тваринні
Печінка, яловичина, баранина, свинина, курка, яєчний жовток, молоко, сир, лосось, тунець

Синтез в організмі
Синтезується мікроорганізмами товстої кишки
Слід пам'ятати, що при тепловій обробці руйнується до 90% фолієвої кислоти, що міститься в сирій їжі. Так, при варінні овочів і м'яса втрати фолієвої кислоти досягають 70-90% при підсмажуванні м'яса - 95% при варінні яєць - 50%.
Запаси фолієвої кислоти в організмі виснажуються при регулярному вживанні алкоголю.
Додатковий прийом біфідобактерій сприяє збільшенню синтезу фолієвої кислоти в товстому кишечнику.

Дія
Фолатного коферменти беруть участь у біосинтезі пуринових і піримідинових основине, нуклеїнових кислот, амінокислот, а також збільшують використання організмом глютамінової кислоти і тирозину.
Фолієва кислота бере активну участь у процесах регуляції функцій органів кровотворення, надає антианемічні вплив при макроцитарною анемії. Також позитивно впливає на функції кишечнику і печінки, підвищує зміст холіну в печінці й перешкоджає її жировій інфільтрації.
Фолієва кислота підтримує імунну систему, сприяючи нормальному утворенню й функціонуванню білих кров'яних тілець.
Фолієва кислота відіграє важливу роль при вагітності. Вона регулює формування нервових клітин ембріона, що вкрай важливо для нормального розвитку. Щоденний прийом фолієвої кислоти на ранніх термінах вагітності може попередити такі дефекти нервового стовбура плода, як аненцефалія і розщеплення хребта (spina bifida) в 75% випадків.
Крім того, фолієва кислота запобігає передчасні пологи, народження недоношених дітей і передчасний прорив навколоплідної оболонки. Фолівевая кислота незамінна для зняття післяпологової депресії, так що її по праву можна назвати самим головним "жіночим" вітаміном.У високих дозах фолієва кислота має естрогеноподібним дією, вона може сповільнити настання менопаузи й послабити її симптоми, а у дівчат-підлітків вона може коректувати затримку статевого розвитку.
Недостатність фолієвої кислоти часто зустрічається у людей, які страждають на псоріаз. Разом з вітаміном B12 фолієва кислота сприяє вирівнюванню втрати пігментації, викликаної вітіліго, а також допомагає при акне.
Добова потреба Рекомендована добова потреба у вітаміні B9 залежно від віку 0-1/2 - 40 1/2-1 - 60 1-3 - 100 4-6 - 200 7-10 - 200 11-14 - 200 15-18 - 200 19-59 - 200 60-74 - 200> 75 - 200 11-14 - 200 15-18 - 200 19-59 - 200 60-74 - 200> 75 - 200 Вагітні - 200 Шалені - 300 Симптоми гіповітамінозу
"Червоний мова", анемія, апатія, втома, безсоння, неспокій, порушення травлення, посивіння, сповільнення росту, утруднене дихання, проблеми з пам'яттю, вроджені дефекти потомства.

Коментарі

ВВЕРХ