Як правильно підібрати слуховий апарат
Мільйони людей у ??всьому світі мають проблеми зі слухом. Процес втрати слуху у кожного розвивається індивідуально. Як правильно підібрати слуховий апарат, про ефективність їх роботи - розмова кореспондента "ОГО" з завідувачем сурдологічного кабінету, лікарем-сурдолога Рівненської обласної клінічної лікарні Олегом Мізинцем.
- Правда, що слуховий апарат може викликати ухудшение слуху?
- Багаторічний досвід практичного відновлення слуху доводить, що пацієнти і навіть деякі лікарі бояться використовувати слуховий апарат для корекції слуху. Бо вважають, що посилений апаратом звук негативно вплине на ті залишки слуху, що є у людини. Такий погляд на слухопротезування існував 25-30 років тому. І свідчить про низьку кваліфікацію таких "фахівців". Слуховий апарат може викликати погіршення слуху тільки в тому випадку, коли він був неправильно підібраний. Наприклад, у пацієнта може виникнути акустична травма, якщо при незначній втраті слуху він буде користуватися надпотужним слуховим апаратом. Як наслідок - це призведе до дальнейшему погіршення слуху. Те ж саме може статися, якщо людина буде користуватися слуховим апаратом, який не був спеціально підібраний для неї фахівцем і це те саме, що купувати взуття без примірки поштою. Або скажемо, пристрій подарували або придбали у випадкових людей і апарат виявився слабким і не забезпечує достатнього посилення звуків і розбірливості мови.
- Досить часто люди відмовляються від слухопротезування. На вашу думку, в чому причина такої поведінки?
- Причин декілька. Одна з основних - це та, що людина не усвідомлює свою проблему зниження слуху або боїться через оману про слухові апарати втратити залишки слуху. До того ж, досить часто злишу від пацієнтів, що вони не хочуть носити слуховий апарат, бо він великий і незручний.
- І як вдається вмовити людей користуватися слуховим апаратом?
- Як правило люди, які погано чують, на вимогу родичів обстежитися приходять на прийом. Вони не хочуть розуміти, що постійне перепитування, звернення внимания на шепіт, гучне вимова дратують оточуючих і таким чином ускладнюють життя не тільки собі, а й рідною. До того ж, людина, яка погано чує, не вважає себе хворим. А усвідомлення проблеми приходить тільки через 6-7 років. Тим часом слухові нерви при зниженні слуху не виконують свою функцію і звукові сигнали більше не надходять в мОЗГ. Він починає "забувати" звуки і втрачає здатність розуміти мову. Адже слуховий центр зберігає пам'ять про звуки протягом трьох років після втрати слуху. А вже через 7 років ці спогади повільно згасають.
- Тобто, якщо людина відчуває проблему погіршення слуху, їй негайно потрібно звернутися до фахівця?
- Так, і чим раніше він ето зробить, тим буде краще. Адже іноді можна і уникнути носіння слухового апарату. Однак у більшості випадків він все ж потрібен. Пристрій стимулює мозок. А його постійне носіння не знижує слух, а, навпаки, - веде до поліпшення розбірливості мови. До речі, коли людина погано бачить, він без проблем носить окуляри. Зате від страху надіти слуховийапарат спрацьовують людські комплекси.
- А які бувають слухові апарати?
- Завдяки новітнім досягненням слухопротезування, апарати практично непомітні для оточуючих. Наприклад, внутрішній Simerex не більш кавового зернятка. Тобто можна підібрати той апарат, який допоможе вирішити проблему і разом з тим не завдасть ніяких незручностей. Отже, не варто забувати основний принцип медицини, який свідчить про те, що краще запобігти хворобі, ніж потім її лікувати. І тільки своєчасне звернення до лікаря з приводу зниження слуху, і при необхідності його компенсація за допомогою слухового апарату, забезпечить людині полноцнную життя, розвиток, кар'єрне зростання і спокій у родині.
- Розкажіть, скільки часу потрібно, щоб адаптуватися до носіння слухового апарату?
- Зрозуміло, що до носіння слухового апарату треба звикнути, і має пройти певний час адаптації. До того ж, варто звернути увагу, наскільки зручно ви себе почуваєте, немає прощущенія дискомфорту. Зауважте для себе, все слова ви чуєте розбірливо.
І якщо виникають проблеми, обов'язково зверніться до лікаря-сурдолога і докладно опишіть, що саме вас турбує при носінні слухового апарату. Тільки так фахівець зможе налаштувати слуховий апарат, враховуючи всі індивідуальні особливості.
Зауважу, длятог, щоб апарат налаштувати якісно, ??доведеться кілька разів відвідати фахівця. Він зробить налаштування відповідно до показників аудіограми. Орієнтовно через два тижні фахівець налаштує апарат відповідно до ваших відчуттями. І тільки тоді пристрій стане для вас незамінним приладом в повсякденному житті, якість якихго значно покращиться.