Новоутворення в області надниркових залоз
Сучасний світ сповнений стресових явищ і ситуацій, які буквально щодня переслідують людину. Щоб у подібній ситуації вести себе адекватно, в організмі виробляються спеціальні гормони, за секрецію яких відповідають наднирники - пара ендокринних залоз із зрозумілою локалізацією. З точки зору клінічної онкології - це органи, які вкрай рідко піддаються ризику розвитку новоутворень, як агресивних, так і доброякісних. За статистикою, кількість таких хворих не перевищує 3-5% від загального числа обстежуваних пацієнтів. Тим не менш потрібно вміти розпізнавати і чоловіків, прямі і непрямі. Думається, не варто зайвий раз нагадувати, що діагностування новоутворення на ранній стадії розвитку істотно підвищує шанси на позитивний результат лікування.
Природа проблеми
Незважаючи на малий відсоток захворюваності, рак наднирників ретельно досліджується, що дозволяє створити досить розгалужену класифікаційну сітку. Такий стан речей стає можливим виходячи з анатомії залоз, які структурно складаються з двох різних речовин (тканин) - коркового (зовнішнього) і мозкового (внутрішнього).
Кора або корковий шар є джерелом синтезу кортикостероїдних гормонів: кортикостерону, альдостерону, кортизону, андрогенів і т. д. Структурно складається з трьох шарів або зон: клубочкової, пучкової, сітчастої.
Мозкова тканина служить джерелом одного з найважливіших гормонів - адреналіну. Крім нього тут виробляються регулятори ЦНС та ШКТ - пептиди.
Класифікація пухлин
Новоутворення надниркових залоз класифікуються за стадії, ступеня небезпеки та зоні ураження. У перших двох випадках прийнято виділяти типові для загальної онкології категорії: первинні/метастатичні злоякісні/доброякісні.
Більш широкою є класифікація по зоні первинного ураження:
- Епітелій - аденома і рак;
- Мезенхима - фіброма, ангиона, ліпома і миелолипома;
- Мозкова речовина - нейробластома, феохромацитома, ганглиома.
У залежності від локалізації, виявляються характерні симптоми захворювання. Приміром, якщо ураженим є кіркова речовина, то цілком ймовірно воно буде супроводжуватися синдромом Кушинга. Він проявляється в локальних жирових відкладеннях, регулярної м'язової слабкості, появі стрий - ділянок з тонкою шкірою. Крім цього, проявляються симптоми артеріальної гіпертензії і порушення роботи нирок.
Ураження мозкової речовини супроводжується регулярними гіпертонічними кризами, коли тиск піднімається до 300/150 мм. рт. ст. Як наслідок, можуть з'явитися ускладнення, які і самі володіють високим ступенем летальності, наприклад, інсульт.
Незважаючи на відносно малу частоту появи пухлин надниркових залоз, діагностувати їх на початковій буває складно.
Перекладено сервісом "Яндекс.Перекладач": translate.yandex.ru.