Як вибрати насіння овочів, щоб урожай радував?
Початок дачного сезону - радісна пора для продавців насіння і спекотні дні для городників. І зараз як ніколи актуальна приказка: «Що посієш, те й пожнеш». Посієш огірки і помідори, а пожнеш... Можливо, зовсім нічого.
На що звернути увагу при купівлі насіння? Де його краще купувати: в спеціалізованому магазині або з рук, у приватника? Чи можна за зовнішнім виглядом насіння зрозуміти, якісне воно чи ні? Чи можна вірити зображенні врожаю на пакетику або це просто реклама? Відповідь на ці та інші питання нам дасть співробітник інтернет-магазину "Зернятко": https://zernyatko.in.ua/vegetables/, в якому безпосередньо можна придбати насіння овочів в Києві.
Часи, коли дачники вирощували на своїх ділянках виключно буряк, моркву, капусту, цибулю, відходять у минуле. Як нам розповіли експерти, вирощування цих овочевих культур стало економічно недоцільним, так як їх дешевше купити в найближчому супермаркеті. На дачі краще посадити на грядці огірки, перець, помідори, баклажани. Не забудьте про зонтичні рослини (петрушку, кріп, кінза), салатні культури, часник, цибуля-порей: в магазині вони завжди коштують дорого.
Насіння на будь-який смак
Багато дачників задаються питанням: «Яке насіння вибирати для посадки - вітчизняної або зарубіжної селекції?» Експерти сходяться на думці: незалежно від виробника головне - купувати сорти і гібриди, які внесені до Державного реєстру для вирощування на території України. Що ж вибрати городнику? Тут, як то кажуть, на різний смак і колір. Комусь буде досить посадити кілька грядок з томатами і огірочками, а для когось присадибна ділянка - це джерело додаткового доходу. Для одних городників важливі смакові якості, для інших - зовнішня привабливість. Деякі дачники віддають перевагу помідорам черрі, інші - великим помідорам, а є і ті, кому подобаються середні з щільною шкіркою - для консервування.
Звичайно, вітчизняні сорти краще адаптовані до наших кліматичних умов. Особливо це стосується стійкості до хвороб. Крім того, насіння вітчизняних сортів і гібридів дешевше, ніж зарубіжних.
Сорт або гібрид?
Сьогодні на прилавках магазинів, які торгують насінням овочевих культур, поряд зі звичайними сортами можна знайти пакетики з гібридами F1. Зовні, крім латинської букви F з цифрою 1, що стоять перед назвою сорту (наприклад, томат F1 Дружок), ці упаковки нічим не відрізняються від будь-яких інших. Але ціна на гібридне насіння значно вища, ніж на звичайне сортове. І це не випадково.
Гібріди - це насіння першого покоління, тобто при отриманні насіння обов'язково присутні два компоненти: «мама» і «тато». Їх отримати набагато складніше, тому гібридне насіння коштує дорожче, ніж сортове. Перевага гібридів F1 полягає в тому, що вони, на відміну від сортів, як правило, дають більше врожаю, краще переносять несприятливі умови.
Купуючи гібрид, дачник повинен розуміти, що необхідно чітко дотримуватися технологію вирощування такого насіння. Для нього потрібні хороші родючі грунти, внесення добрив, дотримання всіх агротехнічних вимог (глибина посіву, захист, догляд). Тоді гібрид дасть повний, 100 % урожай. Якщо не виконувати всіх цих вимог, то урожай гібридів буде набагато нижчим. Сорти ж більш пластичні і в меншій мірі реагують на порушення агротехніки вирощування. Тому, якщо ви не впевнені в своїх овощеводських талантах - купуйте насіння сортів.
Не зійшло...
Частий випадок у дачників - купили дороге насіння, посадили, а воно не зійшло. Шкода і грошей, і витраченого часу. Зрозуміти, чи якісне перед вами насіння практично неможливо, поки воно не проросте. Тут важливо пам'ятати - якщо насіння не зійшло, не варто нарікати на сорт. Просто вам продали неякісне насіння.
Що ж робити в такому випадку?
- По-перше, визначити якість насіння за зовнішнім виглядом дуже складно. Це можна встановити тільки в лабораторі;
- По-друге, треба з'ясувати причину. Якщо ви впевнені, що термін придатності насіння не закінчився, технологія вирощування не порушена, то в таких випадках, треба звертатися до продавця з претензією на неякісний насіння. Зробити висновок про схожість проданого насіння неважко, так як на пред'явленому пакетику вказані відомості про постачальника, сорт та партію насіння. Крім того, насіння, яке продають в роздріб, супроводжується свідоцтвом на насіння сільськогосподарських рослин, оформленим постачальником. В даному документі зазначаються відомості про покупця, партії, сортові та посівні якості насіння і документи, які їх підтверджують. Як правило, всі претензії вирішуються при поданні покупцем пакетика і чека;
- А ще багато дачників, купуючи насіння, звертають увагу і на рекламне зображення на пакетику: кожному хочеться, щоб на його грядці виросли такі ж гарні помідори чи огірки, як на картинці. Але це всього лише маркетинговий хід, покликаний привернути клієнта. Згідно з вимогами національного стандарту кожна пакувальна одиниця з насінням, призначена для роздрібної торгівлі, повинна містити обов'язкову інформацію.
На пакетиках з насінням повинні бути вказані:
- найменування, адреса і телефон продавця;
- назва культури, найменування сорту;
- ГОСТ. У кожної культури свій державний галузевий стандарт. Він служить гарантією того, що насіння пройшло випробування і відповідає всім посівним показниками;
- деякі продавці дають короткий опис сорту, фотографію, рекомендації з агротехніки із зазначенням строків сівби, висадки, прибирання;
- маса (в грамах) або кількість насіння в пакетику;
- номер партії і термін реалізації.