Ортодонтичні апарати: Інструменти лікаря-ортодонта
Є два основних типи ортодонтичних апаратів: функціональні і механічні. Завдання і тих, і інших - перемістити зуби в нормальне положення і утримувати їх там до тих пір, поки вони не будуть в змозі залишатися в такому положенні самостійно.
Функціональні апарати коректують змикання верхньої та нижньої щелеп, тобто прикус. Вони впливають на всю зубну дугу як на єдине ціле, на відміну від знімних пристосувань, які вирівнюють окремі зуби. Тому функціональні апарати ефективні лише до тих пір, поки дитина інтенсивно росте. Наприклад, якщо всі верхні зуби занадто видаються вперед, вчасно встановлений функціональний апарат, може уповільнити ріст верхньої щелепи. При цьому забезпечується правильне змикання з зубами нижньої щелепи.
Застосування механічних апаратів не пов'язане безпосередньо з процесом зростання, проте їх дія також більш ефективна, якщо людина ще росте. Два основних їх типи:
- знімні (пацієнт може їх зняти самостійно);
- і незнімні пристрої, які фіксуються на зубах.
Незнімні краще фіксують положення зубів в будь-якому напрямку. Знімні ж можуть змінювати лише кут розташування зуба.
Незнімні апарати застосовуються в більш складних випадках, коли зуби необхідно повернути або перемістити. Знімні застосовують, коли зуб необхідно тільки нахилити, щоб він зайняв правильне положення.
Знімні апарати зазвичай носять і вдень, і вночі, в такому випадку вони приносять більший ефект. Так, лікар час від часу регулює його, проте існують також додаткові елементи, наприклад, еластичні стрічки, які пацієнт може замінювати самостійно.
Іноді для більш сильного впливу на зуби застосовують екстраоральне витягування (коли на зуб діє сила від джерела, розташованого поза порожниною рота).
Ортодонтичні апарати необхідно коригувати раз на місяць, а повний курс лікування зазвичай триває від 1,5 до 3 років, в залежності від ступеня порушення прикусу. Хоча і багато пацієнтів відчувають певний дискомфорт відразу після початку лікування, він зникає протягом декількох днів.
Як лікар ортодонт використовує брекет-системи?
У перекладі з англійської «bracket» означає «скоба». Брекети - це ювелірно виконані маленькі «зірочки» (металеві, керамічні, золоті, пластмасові та навіть сапфірові), які приклеюють на передній поверхні зубів. Навантаження для пересування зуба скоба сприймає від закріпленої в ній дуги. Надаючи невелике, проте безперервний тиск на нерівний зуб протягом курсу лікування, лікар може вкоротити або подовжити його, повернути по осі або перемістити. Для накладання брекетів використовують спеціальні ортодонтичні інструменти (до речі, переглянути їх можна на сайті http://implantdent.com.ua/instrumenty).
Перевага цієї техніки, на відміну від звичайних ортодонтичних пластин, полягає в тому, що:
- по-перше, можна виправити нерівні зуби у дорослих пацієнтів;
- по-друге, брекет-техніка не порушує розмовну мову, пацієнт не відчуває ніякого дискомфорту, звикаючи до неї за 3 дні.
Остання розробка вчених -це лінгвальні брекети, які вирішують і косметичні проблеми лікування. Брекети і дуга кріпляться з внутрішнього боку зубів. Зовні така брекет-система абсолютно непомітна, і цим вона повністю задовольняє естетичні запити пацієнтів.
Перед фіксацією ортодонтической апаратури необхідний клінічний огляд порожнини рота. При цьому обов'язково оцінюють гігієнічний стан і проводять профілактичні заходи:
- зняття м'яких і твердих зубних відкладень;
- навчання правилам і прийомам гігієни порожнини рота;
- проводять ремінералізуючу терапію.
Існує багато видів брекет-систем, які підбираються лікарем-ортодонтом індивідуально для кожного пацієнта. Саме від його професіоналізму і досвіду залежить, наскільки грамотно, ефективно і надійно буде проведено лікування.