Головна : Новини

Резус-конфлікт при вагітності: Профілактика

, 13:02
0 1778

Резус-конфліктРезус-фактор - це особливий білок (його називають також D-антигеном), що локалызуэться на поверхні еритроцитів крові людини. Про таких людей, які мають D-антиген, кажуть, що вони резус-позитивні. У меншої частини населення (близько 15 %) в клітинах крові немає D-антигену; таких людей називають резус-негативними. Як і група крові, резус-фактор передається у спадок і не змінюється протягом усього життя.

Дитина може успадкувати резус-фактор, як від матері, так і від батька. Наприклад, в тому випадку, якщо батько резус-позитивний, а мати резус-негативна, існує висока ймовірність того, що дитина успадкує резус-фактор батька.

Під час вагітності іноді виникають ситуації, коли невеликі порції крові плоду надходять в кров матері. Якщо жінка теж має резус-антиген (резус-позитивна, як і дитина), її імунна система ніяк не реагує на таке вторгнення. Якщо ж мати резус-негативна, то резус-антиген на еритроцитах дитини є для неї чужорідним агентом. В цьому випадку імунна система матері реагує особливим чином - її організм починає виробляти антитіла, які розпізнають резус-антиген і руйнують еритроцити, на яких він закріплений. Ці антитіла діють не тільки всередині організму матері, через плаценту вони проникають в кровоносну систему плода і руйнують його еритроцити. Такий патологічний стан називається резус-конфліктом.

Чим небезпечний резус-конфлікт?

Основна роль еритроцитів - перенесення кисню до органів і тканин організму. При масовому руйнуванні цих клітин органи плода починають відчувати кисневе голодування. При розпаді еритроцитів також вивільняється особлива речовина - білірубін, який чинить токсичну дію на серце, печінку та нервову систему плода. Білірубін забарвлює шкіру дитини в жовтий колір (жовтяниця). У важких випадках токсична дія білірубіну буває настільки сильною, що він може викликати пошкодження головного мозку і навіть привести до загибелі малюка.

Фактори ризику

В даний момент добре відомо, що рівень небезпеки зростає з кожною наступною вагітністю. Імунна система матері має здатність «запам'ятовувати» чужорідні білки (резус-антиген плода) і при повторній вагітності відповідає ще більш швидким викидом антитіл, які виробляються у великій кількості. Тому факторами ризику для резус-негативної жінки є:

  • Народження резус-позитивної дитини в минулому (якщо не проводилася специфічна профілактика анти-резус імуноглобуліну);
  • Випадки внутрішньоутробної загибелі плоду в минулому;
  • Позаматкова вагітність;
  • Аборти;
  • Переливання резус-несумісної крові до вагітності.

На щастя, сьогодні розвиток резус-конфлікту можна попередити. Для цієї мети жінкам, які мають негативний резус, проводиться профілактика резус-конфлікту (більш детально про яку можна прочитати на сайті http://rhesus.info), а взагалі вона полягає у введенні спеціального анти-D-імуноглобуліну (препарат Резонатив).

Профілактична вакцинація проводиться двічі - під час вагітності (допологова профілактика) і відразу після пологів (післяпологова профілактика).

Допологова профілактика

Цей етап профілактики спрямований на захист існуючої вагітності. Допологова профілактика буває, в свою чергу:

  1. планова;
  2. екстрена.

Планова допологова профілактика проводиться всім резус-негативним жінкам на 28-30 тижні вагітності (одна внутрішньом'язова ін'єкція анти-D-імуноглобуліну).

Екстрена допологова профілактика проводиться в разі виникнення потенційно небезпечних ситуацій, які багаторазово підвищують ризик розвитку резус-конфлікту. До таких ситуацій належать наступні:

  • Ускладнення вагітності (викидень або загроза викидня);
  • Травми живота під час вагітності (отримані, наприклад, після падіння або в автомобільній аварії);
  • Лікувальні і діагностичні втручання під час вагітності (амніоцентез, хоріальна біопсія).

У цих випадках для захисту плода може знадобитися повторне введення Резонативу.

Післяпологова профілактика

Цей етап спрямований на захист майбутньої вагітності. Якщо після пологів при дослідженні крові дитини з'ясовується, що його організм резус-позитивний, матері призначається ще одна ін'єкція анти-D-імуноглобуліну. Введення препарату необхідно провести якомога швидше, не пізніше 72 годин безпосередньо після завершення пологів.

Таку ж профілактику анти-D-імуноглобуліном жінки повинні обов'язково отримати і в тому випадку, якщо:

  1. Стався викидень;
  2. Було зроблено переривання вагітності;
  3. Була зроблена операція з приводу позаматкової вагітності.

Введення препарату в цих випадках також потрібно зробити в перші 72 години. Захисна дія анти-D-імуноглобуліну триває кілька місяців, тому при кожній наступній вагітності необхідно повторне профілактичне введення Резонативу.

Автор: Artlife
ОЦІНИТИ НОВИНУ
0 (голосів: 0)

Читайте також:


Коментарі

ВВЕРХ