Атаксія: Що це таке?
Атаксія представляє собою розлад моторики, при якому у пацієнта порушується координація рухів, і людина втрачає рівновагу. Причина такої патології - ураження певних ділянок головного мозку, при цьому ризик розвитку захворювання збільшується, якщо у пацієнта є генетична схильність до такого порушення.
При атаксії спостерігається порушення узгодженості рухів між різними м'язами, і незважаючи на те, що з боку осіб вони виглядають ослабленим, м'язова слабкість при такому порушенні відсутня. В основному атаксія проявляється при істотній недостачі в організмі вітаміну B12, але іноді така патологія розвивається після перенесеного церебрального інсульту.
Важливо: Атаксія може бути статичною, коли пацієнтові важко зберігати рівновагу і координацію рухів в стоячому положенні, і динамічної (в цьому випадку координація відсутня навіть якщо пацієнт лежить або сидить).
Що таке спиноцеребелярна атаксія?
Окремо виділяють спиноцеребелярну атаксію. Це неврологічні ураження, зумовлені патологічними порушеннями в мозочку і базальних ядрах головного мозку. Типовою ознакою такого захворювання є очевидний розлад координації рухів і нестійка хода, а в деяких випадках пацієнт навіть не може встояти на ногах.
В даний час радикальних методів лікування спиноцеребелярної атаксії не існує: застосовується виключно симптоматична терапія. Колись лікувати такий вид атаксії намагалися препаратом Ідебенон (Idebenone), розроблений спеціально для лікувань хвороби Альцгеймера, але потім його визнали неефективним і виключили з терапевтичних засобів, які використовуються при атаксії.
Класифікація та види атаксій
Залежно від причини розвитку патології і області ураження головного мозку, внаслідок чого і з'являється захворювання, атаксія ділиться на чотири види:
- Мозжечкова. Уражається мозочок, який відповідає за координацію рухів. Такі порушення цього органу можуть або передаватися у спадок, або виникати в результаті появи новоутворень, пухлин і кіст;
- Сенситивна. Виникає в результаті ураження периферичних і спінальних нервів, таламуса і задніх стовпів спинного мозку. При такому захворюванні пацієнт може відносно нормально пересуватися, коли у нього є можливість контролювати свої рухи візуально, але в темряві він повністю втрачає координацію рухів;
- Вестибулярна. Патологічні процеси зачіпають вестибулярний апарат, внаслідок чого крім порушення координації у пацієнта виникають проблеми зі слухом і зором. Також спостерігаються додаткові симптоми у вигляді нудоти, блювоти і запаморочення, що проявляється в основному при різких поворотах тіла або голови;
- Хвороба обумовлена патологічними процесами в області кори головного мозку. У людини може бути сильно порушена координація рухів, слух і зір, а в тяжких випадках можливе настання паралічу.
Симптоматика у всіх цих випадках схожа і в основному хворих атаксією можна розпізнати по «п'яній» або невпевненій ході, причому в деяких випадках людина не може провести на ногах декількох хвилин, в той час як інші пацієнти цілком впевнено себе почувають і можуть навіть займатися лікувальною гімнастикою протягом півгодини і довше.