Вишивка бісером по канві?
Техніка вишивки бісером по канві нагадує вишивку хрестом. Тому, щоб почати роботу, вам знадобляться практично ті ж самі матеріали й інструменти:
- бісер;
- бісерна голка;
- тонка нитка;
- блюдце для бісеру (або навіть декілька);
- ножиці;
- пяльці (краще квадратні);
- канва;
- тканина;
- схема для вишивки (до речі, придбати їх можна в інтернет-магазині https://akvarel-n.com.ua/catalog/skhemy-dlya-vyshivaniya/).
Особливості вибору матеріалів
В першу чергу поговоримо про бісер. Вишивка бісером по канві для початківців може стати справжньою мукою, якщо бісер вибрати нерівний. Безумовно, що починає майстрині не хочеться витрачати гроші на дорогі матеріали (а раптом не сподобається?), Але це не той випадок, коли потрібно економити. Навпаки, саме на дорогому бісер вчитися простіше. Найкращий для вишивки бісер - чеський і японський. Він краще відкалібрований і зберігає свої кольори довгий час (майже вічно). Бюджетний китайський бісер може в одному пакетику містити як невеликий, так і великий бісер, і це дуже незручно.
Потрібно сказати, що до вибору канви слід підійти з усією відповідальністю. Ми вже згадували, як правильно вибрати канву для бісерної вишивки, але зупинимося на цьому ще раз. Бісер повинен лягати в клітинку канви повністю - він не повинен бути ні занадто дрібним, ні занадто великим. За надто дрібним бісером буде видно тканину основи, малюнок вийде зарідка, негарним. Занадто великий бісер деформує вишивку, вона вигнеться сферою. Таким чином, для вишивки необхідно підбирати бісер тільки одного виробника, одного номера, а потім ретельно вибирати канву. Це може бути складно, тому дамо кілька прикладів-співвідношень:
- для бісеру розміру 4/0 підходить канва Аїда 6;
- для бісеру 6/0 - Аїда 8;
- для бісеру 8/0 - Аїда 11;
- для бісеру 10/0 - Аїда 14;
- для бісеру 11/0 - Аїда 16;
- для бісеру 12/0 - Аїда 18;
- для бісеру 15/0 - Аїда 22.
Ще одне важливе зауваження: більшість сортів бісеру має не круглу, а овальну форму. Тому бажано вибирати канву, осередки якої співвідносяться один з одним в пропорції 1: 1,3.
Що стосується ниток, то вам не обов'язково брати нитки спеціально для бісеру. Безумовно, такі нитки міцніше, і бісер їх не перетирає, але не настільки велика навантаження на вишивку, щоб намистинки почали відвалюватися. Для вишивки бісером прекрасно підходять звичайні швейні нитки. Для світлого бісеру ідеальними є нитки світло-сірого або білого кольору, а для темних відтінків бісеру - чорні.
Схема для вишивки бісером може бути нанесена прямо на канву, або ж представляти собою картинку, розкреслену на клітинки. Якщо ви не дуже уважні, то перший варіант кращий, але і з другим теж цілком реально впоратися.
Вишивка бісером на канві без малюнка зовсім не така складна, як це може здатися. Вона, принаймні, значно простіша, ніж аналогічна вишивка хрестом. Якщо хрестиком майстриня намагається для економії ниток спочатку вишити орнамент одним кольором, а потім приступати до іншого, то бісер цього не вимагає - адже нитка-то одна. Зазвичай бісерні картини вишивають по рядах, тому увага - це єдине, що вам знадобиться для вишивки по канві без малюнка.
Безумовно, для починаючої майстрині більше підходить проста схема: з невеликою кількістю квітів і маленького розміру. Не переживайте, ви дуже швидко наб'єте руку, і зовсім скоро можна буде приступати до вишивки бісерних картин!
З чого почати?
Вишивання бісером починається точно так же, як і вишивка хрестом. Візьміть тканину, покладіть на неї канву, закріпіть її по краю. Тканина разом з канвою натягніть на п'яльцях. Приготуйте бісер, всуньте нитку в голку.
Найскладніше у вишивці - це перший стібок. Як відомо, закріплювати нитки вузликами - це поганий тон. Щоб закріпити нитку, притисніть її кінчик, коли протягнете її через тканину, і зробіть пару хрестоподібних стібків. Нитка буде триматися міцно.
Для вишивки бісером по канві традиційно використовується полукрест, який називають також монастирським швом (про види швів можна почитати тут). Рухайтеся вздовж рядів, і у вас все чудово вийде.
Вишивка бісером по канві
Коли на голці залишиться 6-8 см нитки, її можна обрізати. Для початку виведіть її на виворіт, а потім протягнете під виворітними стібками, і тільки після цього обріжте. Не варто залишати коротші хвостики, інакше вони можуть вивільнитися з виворітного стібків, і шиття розпуститься.
Після того, як вишивка закінчена, її потрібно обробити паром. Все ж ви не автомат, щоб класти ідеально рівні стібки: якісь з них будуть тугіше, якісь слабкіше, і в підсумку вишивка може трохи спотворитися. Покладіть вишивку на рушник бісером вниз і пройдіться по ній паром. Потім переверніть і виправите малюнок руками. Залиште вишивку до тих пір, поки вона не охолоне повністю. І тільки після цього можете пускати її в справу - наприклад, можна оформити її в рамку.