Медогонка: основні різновиди
Медогонка — це обладнання пасічника, призначене для відкачки меду зі стільникових рамок. Зовні вона нагадує бочку з обертовим барабаном всередині, на якому є посадочні місця для закріплення рамок. У неї є привід, за допомогою якого медові соти розкручуються з великою швидкістю, в результаті чого під впливом сили тяжіння й інерції мед випливає з рамок, скочуючись на дно медогонки, звідки збирається, фільтрується та розливається в тару для зберігання. До речі, в Україні медогонку можна придбати в інтернет-магазині https://melisa93.com.ua/medogonki/.
Як використовується медогонка?
Щоб дане обладнання впоралося з завданням, необхідно провести попереднє зняття з сот воскових кришок, зроблених бджолами. Для цього за допомогою спеціального ножа вони зрізаються, в результаті чого мед стає відкритим. При відсутності кришок, вміст випливає без залишку.
Варто відзначити, що викачування здійснюється у два етапи:
- Розкриті соти закріплюються в медогонці, після чого її барабан плавно запускається. Якщо розігнати його відразу на повні оберти, то ніжний віск розірветься важким медом, що сильно зашкодить сотам і надалі сповільнить медозбір, оскільки бджолосім'я направить багато сил на відновлення їх цілісності. У багатьох конструкціях медогонок викачка здійснюється тільки з одного боку рамки, оскільки інерція не дозволяє витікати меду з іншого. Як тільки соти будуть осушені, їх перевернуть, і мед буде збиратися з іншого боку.
- Після того як обидві сторони рамки спорожніють вони витягуються і встановлюються наступні. Після завершення відкачування мед зливається з ємності медогонки. Для цього у неї внизу передбачений спеціальний кран, який відкривається. Варто відзначити, що зібрана сировина містить в собі сміття у вигляді маленьких шматочків воску, пилку й личинок бджіл, якщо на рамці був молодий розплід. У зв'язку з цим при зливі меду його фільтрують за допомогою марлі.
Типи медогонок по розташуванню касет
По розташуванню касет для закріплення рамок медогонки бувають двох видів:
- Радіальні.
- Хордіальні.
Радіальна медогонка
Має таку будову барабана, касети в якому розташовуються по його радіусу. Така конструкція має ряд переваг:
- Велика місткість рамок.
- Дія відцентрової сили направлена на планку, що мінімізує розрив сот.
- Нема потреби перевертати рамки на іншу сторону.
- Практично повне обсушування сот від меду.
Недоліки:
- велика вартість;
- масивність.
Хордіальная медогонка
Вона менша та має пристрій барабану, в якому соти в касетах фіксуються по хорді щодо механізму обертання. До переваг таких конструкцій можна віднести:
- Компактні розміри.
- Невелику вагу.
- Меншу вартість.
Недоліки:
- в неї можна встановити всього лише 1-4 рамки;
- така конструкція вимагає перекидання рамок, що зрештою займе більше часу на відкачування;
- вони гірше справляються з обсушуванням, тому всередині їх залишається невелика кількість меду.
Яку конструкцію вибрати?
Якщо у вас невелика домашня пасіка, коли важливо щоб інвентар і обладнання займали мінімум простору, то варто віддати перевагу хордіальній медогонці. Вона коштує дешевше і в залежності від конструкції може за один раз проводити відкачування 4 рамок. Тривалість сушки сот займає до 4 хвилин з кожного боку, тому зрештою буде потрібно всього 8 хвилин, щоб провести повноцінне відкачування.
Для великої пасіки варто вибрати радіальну конструкцію. Вона може вміщати до 50 рамок, які не потрібно перевертати. Медогонка відкачує мед за 15 хвилин, але з огляду на, що охоплюється настільки велику кількість рамок, це не проблема.