Що таке рекуператор?
До недавнього часу приточно-витяжна вентиляція з рекуператором повітря використовувалася в Україні досить рідко, поки фахівці не прийшли до висновку про те, що така система — це не данина моді, а необхідність. В основі роботи вентиляції закладений принцип рекуперації. Так називається процес, при якому з відпрацьованого повітря повертається частина тепла. Залишаючи приміщення, тепле повітря частково нагріває зустрічний холодний потік в теплообміннику. Таким чином, на вулицю виходить повністю «відпрацьоване» повітря, а в приміщення потрапляє не тільки свіже, а й вже нагріте повітря.
Чому від витяжної вентиляції старого типу давно пора відмовитися
Чому традиційна природна витяжна вентиляція, яка довгі роки встановлювалася в приватних будинках, квартирах і будинках, — більше не ефективна та чому варто встановити рекуператор? Річ у тім, що в цьому випадку через рами, дверні отвори та щілини має відбуватися безперервне проникнення повітря в приміщення, але в разі установки герметичних пластикових склопакетів, приплив повітря сильно скорочується і в результаті природна витяжна система вентиляції перестає нормально функціонувати.
Для того, щоб в приміщеннях температура повітря була комфортною, в зимовий період повітря потрібно нагрівати, на що в нашій країні, власником житла витрачаються величезні кошти, тому що холодна погода в нашій країні тримається 5-6 місяців. Однак на цьому недоліки природної витяжної вентиляції не закінчуються. З вулиці в приміщення потрапляє не тільки холодне, але й брудне повітря, а також періодично виникають протяги. Контролювати обсяг цих повітряних потоків немає можливості.
Виходить, що через незбалансовану вентиляцію на вітер в буквальному сенсі слова викидаються величезні гроші, тому що люди змушені платити за нагрівання повітря, яке через декілька хвилин відлітає в трубу. Оскільки ціни на енергоносії зростають рік від року, не дивно, що питання про зменшення витрат на опалення рано чи пізно виникає у кожної заощадливої людини, яка не хоче за свій рахунок «опалювати вулицю».
Як зберегти тепло в будинку?
Для заощадження тепла в системі вентиляції, — нагрівання приточного холодного повітря за рахунок теплого повітря, що видаляється з приміщення, проводять спеціальні установки-рекуператори. У припливно-витяжні вентиляційні установки вбудовується касета, що забезпечує теплообмін повітря. Виходячи через неї, витяжне повітря передає тепло стінкам теплообмінника, при цьому холодне повітря, що заходить в приміщення, нагрівається від стінок. Цей принцип закладений в основу роботи пластинчастих і роторних рекуператорів, які на даний момент завоювали популярність на ринку вентиляційних установок.
Чи є недоліки у пластинчастих рекуператорів?
У пристроях даного типу потоки повітря як би розрізають пластинами. Ці припливно-витяжні системи, крім безлічі переваг, про які піде мова далі, мають і один недолік: з того боку, де виходить витяжне повітря, на пластинах утворюється крига. Проблема пояснюється просто: в результаті того, що теплообмінна пластина та витяжне повітря мають різні температури, утворюється конденсат, який, власне, і перетворюється в кригу. Через замерзлі пластини повітря починає проходити з величезним опором, і продуктивність вентиляції різко падає, а процес рекуперації практично зупиняється, до моменту повного відтавання пластин.
Процес можна порівняти з тим, як якщо б з морозильної камери дістали пляшку лимонаду. Скло в мить покрилося б спочатку білою плівкою, а потім — краплями води. Чи можна боротися з проблемою обмерзання рекуператора? Фахівці знайшли вихід, встановивши в системах вентиляції з рекуперацією спеціальний клапан-байпас. Як тільки пластини покриваються шаром криги, байпас відкривається, і припливне повітря якийсь час йде в обхід касети рекуператора, вступаючи в приміщення практично без нагрівання. При цьому, пластини рекуператора досить швидко розморожуються за рахунок витяжного повітря, а вода що утворилася збирається в дренажній ванні, яка сполучена з дренажною системою, що виходить в каналізацію, і весь конденсат зливається туди. Рекуператор знову починає ефективно працювати, а повітрообмін відновлюється.
Коли касета розморожується, клапан знову закривається, однак і тут є одне «але». Коли повітря не надходить у теплообмінник, обходячи його, економія енергії зводиться до мінімуму. Пов'язано це з тим, що припливне повітря, як правило, крім пластин теплообмінника, догріває вбудований калорифер — точно такий самий, який є в простих припливних установках, але значно меншої потужності. Як з цим боротися? Чи можна боротися з льодом, щоб не втрачати гроші?
Припливно-витяжні вентиляційні установки з рекуперацією тепла
Виробники рекуператорів знайшли рішення цієї серйозної проблеми. Завдяки винаходу нової технології, волога, що осідає на стінках теплообмінника з боку вихідного повітря, починає вбиратися в них і переходити на бік припливного повітря — зволожуючи його. Таким чином, практично вся волога, що знаходиться в повітрі, що видаляється, потрапляє назад в приміщення. За рахунок чого можливий цей процес?
Такого ефекту інженери домоглися, створивши касети з гігроскопічної целюлози. Крім того, багато припливно-витяжних установок з рекуперацією тепла з гігроскопічної целюлози не мають байпасів і не підключаються до дренажної системи з ванною та водопроводом. Всю вологу утилізують потоки повітря, і вона залишається, практично повністю в приміщенні. Отже, використовуючи в рекуператорі теплообмінник з целюлози більше не потрібно використовувати байпас і направляти повітря в обхід пластин рекуператора.
В результаті ефективність рекуператора вдалося підняти до 90 %! А це означає, що припливне повітря з вулиці буде на 90 % нагріватися за рахунок повітря, що виходить. При цьому рекуператори без проблем можуть працювати навіть на морозі, включно до -30 0 С. Такі установки відмінно підходять для житлових приміщень, квартир, заміських будинків і котеджів, зберігаючи та підтримуючи необхідну вологість і повітрообмін взимку та влітку, вони створюють і підтримують необхідний мікроклімат в приміщенні цілий рік, економлячи при цьому не малі гроші.
Однак слід пам'ятати, що рекуператори з целюлозними теплообмінниками як і всі інші, здатні обмерзати, що з часом може призвести до виходу з ладу теплообмінної касети. Для того, щоб повністю виключити можливість обмерзання, необхідно встановлювати захист від обмерзання.
Також слід зазначити, що при всіх своїх позитивних якостях рекуператори з паперовим теплообмінником, не можна використовувати для приміщень з підвищеним вмістом вологи, зокрема, для вентиляції басейну. Для вологих приміщень, в тому числі й для басейнів необхідно використовувати припливно-витяжні вентиляційні установки з пластинчастим рекуператором з алюмінію.