Головна : Новини

Наднирники і їх захворювання

, 22:55
0 793

Наднирники — це невеликі парні органи, що розташовані, як випливає з їх назви, безпосередньо над верхніми полюсами нирок. Головним завданням наднирників є вироблення гормонів, які регулюють всі життєво важливі процеси в людському організмі. Наприклад: глюкокортикоїди відповідають за енергетичний обмін і обмін речовин, мінералокортикоїди беруть участь в сольовому і водному обміні, норадреналін і адреналін є гормонами стресу, а естрогени і андрогени — статевими гормонами.

Хвороби надниркових залоз можуть викликати:

  • недостатнє вироблення гормонів безпосередньо в самих наднирниках в результаті їх відсутності або пошкодження (хронічна або ж первинна гостра надниркова недостатність);
  • надлишкова вироблення гормонів безпосередньо самими ж залозами (наприклад, при різних їх пухлинах);
  • дефіцит гормону АКТГ (вторинна надниркова недостатність);
  • надмірне вироблення гормону АКТГ (його виробляє гіпофіз), який регулює роботу надниркових залоз (захворювання Іценко-Кушинга).

Прояви захворювань надниркових залоз залежать безпосередньо від того, які саме гормони або ж гормон виробляється в надмірному або недостатній кількості. Наприклад, надлишок мінералокортикоїдів призводить до зниження рівня калію та підвищення артеріального тиску, надлишок статевих гормонів веде до надмірного росту волосся на обличчі, порушення статевого розвитку і т. д. Станом, що загрожує життю є гостра надниркова недостатність, яка виникає при припиненні або різкому зниженні вироблення гормонів безпосередньо корою надниркових залоз.

Якщо є підозра на хворобу надниркових залоз, тоді треба звернутися до ендокринолога. Далі лікар аналізує результати спеціальних проб, рівень гормонів у сечі та крові, а також інструментальних досліджень (КТ, УЗД та ін), встановлює точний діагноз і визначає передбачувану причину хвороби. У разі дефіциту гормонів наднирників людині дуже часто призначається довічна замісна терапія певними гормональними лікарськими препаратами, а в разі надлишку гормонів може знадобитися адреналектомія (хірургічна операція з видалення надниркових залоз).

Перекладено сервісом "Яндекс.Перекладач": translate.yandex.ru.

Автор: Artlife
ОЦІНИТИ НОВИНУ
0 (голосів: 0)

Читайте також:


Коментарі

ВВЕРХ