Лікування хронічних дифузійних захворювань печінки з використанням біодобавок АРТ ЛАЙФ.

В.І. ЗАЛЕВСЬКИЙ, І.В. КУШНІРЕНКО, С.В. КОСИНСЬКА, А.П. Кислиця Державна медична академія, м. Дніпропетровськ, Україна
Зростання кількості хронічних дифузних захворювань печінки (ХДЗП) різної етіології (хронічний гепатит, жировий гепатоз, цироз печінки) і недостатня ефективність загальноприйнятих методів лікування стимулюють пошук нових, можливо, нестандартних методів лікування цих поширених захворювань.
Основні засоби в лікуванні ХДЗП представлені гепатопротекторами, антиоксидантами, детоксикаційної терапією і корекцією метаболічних порушень. Лише у частини хворих хронічним гепатитом вірусної етіології можливе застосування дорогої специфічної противірусної терапії інтерфероном, для якої є багато протипоказань. Тому базисними препаратами залишаються легальний, карсил, силімарин, ФЕБІХОЛ, хофітол та інші. В основному, це ліки рослинного походження. Порівняння цих коштів з біологічно активними добавками до їжі (БАД) компанії Артлайф (ХЕПАР ФОРМУЛА, ЕССЕНЦІАЛ ОЙЛ, Токсфайтер та ін) виявляє помітну схожість у складі при меншій дозі діючих інгредієнтів. Однак менші дози компенсуються поєднанням багатьох компонентів з синергическим ефектом дії. Слід очікувати, що застосування таких БАД має забезпечити кращий лікувальний ефект порівняно з призначенням декількох фармацевтичних препаратів.
Виходячи з цього, нами вивчена ефективність препаратів ХЕПАР ФОРМУЛА, ЕССЕНЦІАЛ ОЙЛ, Токсфайтер в лікуванні хронічних гепатитів в порівнянні із загальноприйнятою терапією. Під нашим спостереженням перебували 53 хворих у віці від 21 до 67 років. З них чоловіків - 41, жінок - 12. У більшості (36 осіб) основною причиною хронічного гепатиту було зловживання алкоголем. У решти 17 хворих - хронічна вірусна інфекція (В або С).
Діагноз визначали на підставі клінічних проявів у вигляді скарг на болі в правому підребер'ї, астеновегетативного і диспепсичного синдромів. Об'єктивно відзначалися збільшення розмірів печінки, болючість при її пальпації, иктеричность склер. У 17 людей виявлялася желтушность шкірних покривів. У всіх хворих перед початком лікування був виражений цитолітичним синдром з підвищенням АЛТ і АСТ в 1,5 - 3,2 рази. У значної частини (41 осіб) був підвищений рівень гамма-глутамінтранспептідази (ГГТП) в крові, і у 37 - білірубін крові. У 17 хворих були позитивні маркери вірусів В або С. Активність хронічного гепатиту підтверджувалася даними УЗД печінки.
Всі хворі були розділені на 2 групи: основна (24 хворих) і контрольна (29).
Особи основної групи приймали протягом першого тижня Токсфайтер по 2 чайні ложки вранці і ввечері за 1 годину до їди, протягом трьох тижнів, ХЕПАР ФОРМУЛУ по 2 таблетки 2 рази на день перед їжею і ЕССЕНЦІАЛ ОЙЛ по 2 гелю за 20 хвилин до їжі 3 рази на день.
Контрольна група перебувала на загальноприйнятій терапії: Неогемодез 200,0 мл і 5% розчин глюкози 400,0 внутрішньовенно протягом 5 днів, легальний і есенціале по 6 капсул щодня. Результати наших спостережень показали, що поліпшення загального стану хворих основної групи, зворотний розвиток ознак хронічного гепатиту наступало у них раніше, ніж в осіб контрольної групи. Астеновегетативний синдром зникав у середньому на 6 добу (у контрольній групі - на 9-а доба). Рівень білірубіну крові нормалізувався на 7-15 добу (в контролі - 6-17 добу). Показники цитолітичного синдрому знижувалися до норми до кінця другого тижня (у контролі - на 3-му тижні). Ознаки активного гепатиту збереглися до закінчення стаціонарного лікування (3 тижні) у 2 хворих (8,4%) основної групи і у 5 (17,8%) контрольної групи. Тимолова проба і активність ГГТП нормалізувалися у 78% (18 осіб) проти 51% (15 осіб) у контролі.
Таким чином, комплекс лікування БАД АРТ ЛАЙФ, що включає Токсфайтер, ХЕПАР ФОРМУЛУ, ЕССЕНЦІАЛ ОЙЛ, дає хороший результат при хронічних дифузних захворюваннях печінки з помірною активністю і може цілком конкурувати з лікуванням відомими фармацевтичними препаратами.

Коментарі

ВВЕРХ