Атеросклероз нижніх кінцівок

Атеросклероз - це прогресуюче захворювання судин, що веде до порушення кровообігу в ногах. Основна причина виникнення захворювання - склеротичний процес, що відбувається в судинах нижніх кінцівок, аорти та її головних гілках, в результаті якого звужується просвіт судини, створюючи перешкоду та порушуючи кровотік.

Атеросклероз нижніх кінцівок зустрічається головним чином у чоловіків старше 40 років, особливо у осіб вікової групи 55-75 років.

Факторами, що сприяють розвитку атеросклерозу, є неправильне харчування (жирна, смажена, копчена і гостра їжа), куріння, малорухливий спосіб життя, стреси, спадкова схильність. Дуже часто розвитку хвороби сприяють переохолодження ніг, а також нервово-психічні травми.

До групи ризику входять і люди з надмірною вагою (при підвищеному рівні холестерину в крові), люди із супутнім цукровим діабетом.

Першим клінічною ознакою захворювання є синдром переміжної кульгавості. Він відрізняється або гострої пекучої, розпирала або схваткообразной болем у литкових м'язах, або тільки почуттям надмірного втоми кінцівки, викликаним ішемією скелетної мускулатури при фізичному навантаженні. Сильні болі виникають вже на ранній стадії захворювання, які спочатку проявляються тільки при ходьбі, а в спокої вщухають. У міру розвитку болю набувають постійного характеру, часто з'являються вночі з регулярними судомами литкових м'язів.

Якщо не вживати заходів щодо усунення захворювання, болі посилюються, порушується трофіка тканин - підвищується ламкість нігтів, з'являється ціаноз, сухість, лущення і блиск шкіри. На останніх стадіях відбувається некроз тканин з утворенням виразок, які можуть навіть привести до гангрени. Якщо не почати лікування атеросклерозу вчасно, виникає ризик розвитку тромбозу, трофічних порушень шкіри аж до гангрени кінцівки і, як наслідок, ампутації. На жаль, навіть у сучасному світі не знайдені радикальні методи лікування, здатні зупинити прогресування хвороби. Тому дуже важливо зупинити захворювання на ранній стадії розвитку. В якості профілактичних засобів можна використовувати прийоми фіто-, медо-, парафіно-, дієтотерапії і пр.

Лікувальна гімнастика

Вправи при атеросклерозі нижніх кінцівок рекомендується виконувати протягом дня по кілька хвилин. Початкове положення: лежачи на животі. По черзі зігнути ноги в колінах, намагаючись дістати п'ятою сідницю. Стегна при цьому від підлоги не відривати. Повторити вправу 10 разів.

Початкове положення: лежачи на спині. Ноги витягнуті, розслаблені. Ногу зігнути в коліні до максимуму, стопа при цьому ковзає по підстилці. Потім ногу зігнути в тазостегновому суглобі і руками притиснути до тулуба (спину від підлоги не відривати). Після чого опустити стопу на підлогу, ногу випрямити. Те ж саме рух виконати іншою ногою. Вправу слід робити 10 разів кожною ногою.

Ноги протягом усього вправи повинні бути підняті над підлогою. Підняти зігнуті в колінах ноги і, імітуючи руху велосипедиста, поперемінно згинати і розгинати їх. Повторити 10 разів.

Випрямлену ногу підняти від підлоги на висоту 20-25 см і утримувати в такому положенні 15 секунд, потім опустити. Те ж рух повторити іншою ногою. Вправу слід виконати 10 разів кожною ногою.

Лежачи на спині, праву ногу зігнути в коліні, а ліву випрямити, привівши гомілковостопний суглоб в положення тильного згинання до 90 °. Ногу підняти на висоту 30 см. Утримувати її в такому положенні 10 секунд, потім опустити, м'язи розслабити. Вправу повторити 10 разів кожною ногою.

Розмахувати одночасно руками і ногами так, як це робить жук, перевернутий на спину. Ця вправа покращує циркуляцію крові і розігріває весь організм. Притискати випрямлені ноги щільно одну до іншої протягом 10 секунд. Потім розслабити м'язи. Після цього протягом 5 секунд притискати ноги до підлоги і знову розслабитися. Руки витягнути уздовж тіла. Згинати і розгинати в колінах підняті вгору з'єднані ноги. Виконати вправу 10 разів.

Руки витягнути уздовж тулуба, долоні покласти під куприк. Зробити вправу «Ножиці» 10 разів.

Руки за спиною. З зусиллям витягнути ліву ногу і потягнути на себе носок. Повторити вправу правою ногою, а потім витягнути обидві ноги одновр Руки за спиною. Як можна щільніше притиснути ноги до підлоги, а потім розслабити їх, трохи згинаючи коліна. Повторіть вправу 5 разів.

Вправу можна трохи ускладнити, для цього слід трохи підняти прямі ноги. Ноги випрямити, руки розвести в сторони долонями до підлоги. Повільно, із зусиллям тягнути носки спочатку до себе, а потім від себе. Виконати вправу 7 разів.

Руки знаходяться під головою. Підняти ноги під кутом 45 °, витягнути носки і прийняти таку позу на 5 секунд, потім опустити ноги. Ноги варто згинати повільно, поступово притискаючи їх до живота, і також не поспішаючи розпрямляти. Трохи підняти корпус, затриматися в такому положенні на 5 секунд, після чого повільно опустити. Зігнуті ноги розвести трохи ширше плечей. Поперемінно з'єднувати коліна і розводити їх в сторони. Повторити, впритул поєднуючи і максимально розводячи ноги. Вправу повторити 10 разів.

Початкове положення: сидячи на підлозі. Зрушувати і розсовувати зігнуті в колінах ноги, при цьому з силою стримувати їх руками. Вправу повторити 5 разів.

Прямі ноги витягнути вперед. Нахилити тулуб, прагнучи торкнутися грудьми прямих колін. Зробити 8-10 нахилів. Ноги випрямити. Обхопити руками стопи і нахилитися вперед, намагаючись торкнутися чолом ніг. Коліна не згинати. Затриматися в цьому положенні на 10 секунд. Повернутися у вихідне положення. Ноги струснути. Повторити 3-5 разів.

Зігнути ногу в коліні, обхопити стопу обома руками, підняти ногу від підлоги і випрямити її, не розтискаючи рук. Утримувати в такому положенні 15 секунд. Повернутися у вихідне положення. Повторити іншою ногою. Початкове положення: стоячи. Покласти руки на спинку стільця, зробити присідання, повільно згинаючи ноги в колінах і піднімаючись на носки. Поступово потрібно прискорити темп і робити присідання дедалі глибшими. Встати прямо, руки покласти на стегна або дотримуватися руками за спинку стільця. Праву ногу поставити на носок якомога вище. Потім опустити її на всю стопу, а на носок поставити ліву ногу. Рухи повинні бути ритмічними і пружними. Повторити 5-6 разів кожною ногою.

Встати прямо, ноги разом. Енергійно згинати ноги в колінах і так само енергійно розгинати. Виконати вправу 10-15 разів.

Встати прямо, ноги разом, руки покласти на пояс. Високо підняти праву ногу, зігнуту в коліні, відвести її в бік, потім повернутися у вихідне положення. Виконати вправу по 8 разів кожною ногою.

Встати на коліна, руки на поясі. Повільно нахилитися вперед, торкнутися чолом колін і повернутися у вихідне положення. Виконати вправу 20 разів.

Встати прямо, руки покласти на пояс. По черзі підняти перед собою випрямлену ногу. Виконати вправу не менше 10 разів кожною ногою.

Встати прямо, одну ногу при цьому зігнути в коліні, підняти її, обхопити коліно руками і зробити кругові рухи стопою: 10 разів за і 10 разів проти годинникової стрілки. Поміняти ноги і виконати те ж саме іншою ногою. Руки покласти на коліна, зробити присідання на носках. Присівши, повернути коліна вліво і вправо. Виконати вправу 8-10 разів.

Це ефективна вправа для зміцнення м'язів ніг і поліпшення кровопостачання в них. Встати на п'ятки і побігати на них 30 секунд. Встати правим боком у опори. Підняти вперед пряму ліву ногу і присісти на правій нозі якомога нижче. При виконанні вправи вся стопа повинна щільно прилягати до підлоги, не відриваючись. Потім повернутися до опори лівим боком і повторити вправу для іншої ноги.

Коментарі

ВВЕРХ