Облітеруючий ендартеріїт (тромбангіїт)

Облітеруючий ендартеріїт (тромбангіїт) - системне хронічне запальне захворювання, при якому відбувається ураження дрібних артерій кінцівок. Це досить поширене захворювання у чоловіків. Середній вік, при якому з'являється хвороба, - 30-40 років.

Точна причина облітеруючого ендартеріїту до теперішнього часу не встановлена.

Однак існує кілька припущень:
- Інфекційно-токсична (включаючи грибкову інфекцію);
- Алергічна (підвищена реакція на тютюнові продукти);
- Патологія системи згортання крові;
- Атеросклеротична (атеросклероз молодого віку).

В даний час більшість дослідників схиляється на користь аутоімунної природи захворювання. У таких хворих часто виявляються зміни в імунній системі, які виражаються в появі антісосудістих антитіл, підвищенні концентрації циркулюючих імуноглобулінів, зниженні рівня лімфоцитів. Захворювання розвивається під впливом різних факторів (куріння, інфекція, харчування та ін.) Таким чином відбувається накопичення антитіл в судинній стінці та освіта імунних комплексів. В результаті розвивається запалення всіх шарів артерії, яке в подальшому призводить до склерозу стінки і закупорці. У результаті розвивається недостатність кровообігу. При системному процесі можливий розвиток інфаркту міокарда, ішемічного інсульту, некрозу кишечника і інших важких захворювань.

Клінічний перебіг захворювання відрізняється хвилеподібно, при якому періоди загострення змінюються більш-менш стійким поліпшенням. Симптоми захворювання пов'язані з хронічною артеріальною недостатністю нижніх кінцівок. У хворих сильно підвищена чутливість до низької температури, спостерігається втома в ногах, оніміння, судоми, біль при ходьбі або спокої, трофічні виразки в області пальців і стоп, некроз або гангрена.

Лікувальна гімнастика
Початкове положення: сидячи на стільці. Руки опущені вниз, ноги разом. З вихідного положення поперемінно піднімати руки вгору. При піднятті руки слід зробити глибокий вдих, при опусканні - видих. Виконати вправу 6 разів кожною рукою. Руки зігнути в ліктьових суглобах і тримати на ширині плечей, ноги разом. У такому положенні зробити кругові рухи ліктями: 6 разів за годинниковою і 6 проти годинникової стрілки.

Зібрати дрібні предмети з підлоги пальцями ніг. Катати підошвою стоп гімнастичну палицю. Обертати м'яч середньої величини між стопами. Сісти з схрещеними ногами по-турецьки і вставати з цього положення, намагаючись не допомагати собі руками. Кожного разу необхідно змінювати положення ніг. Активно рухати ногами, як при їзді на велосипеді. Початкове положення: сидячи на підлозі. Руки розвести в сторони, ноги разом. Зробити вдих і зігнути ліву ногу в коліні і, допомагаючи руками, притиснути її до грудей і живота. На видиху ногу опустити, руки розвести в сторони. На наступний рахунок те саме зробити правою ногою. Виконати по 5 разів кожною ногою.

Кожна вправа рекомендується повторювати по 6-8 разів.

Руки поставити на пояс, ноги на ширині плечей. Зробити вдих, нахилити тулуб вправо, на видиху повернутися у вихідне положення. Виконати по 5 разів в кожну сторону. Руки розвести в сторони, ноги на ширині плечей. Зробити глибокий вдих, руки підняти вгору і нахилити тулуб вперед до колін, тримаючи голову прямо. На видиху прийняти вихідне положення. Повторити 5 разів.

Початкове положення: стоячи. Ноги разом, руки опущені уздовж тіла. У руках на ширині плечей знаходиться гімнастична палиця. При вдиху зробити правою ногою крок назад і підняти палицю вгору над головою, на видиху прийняти вихідне положення. Виконати по 6-7 разів кожною ногою.

Між вправами слід робити перерву, щоб дихання повністю відновилося. Ноги на ширині плечей, руки опустити. У руках на ширині плечей знаходиться гімнастична палиця. На вдиху тулуб повернути в бік, палицю підняти вперед. На видиху прийняти вихідне положення. Виконати поперемінно в кожну сторону по 5-6 разів.

Ноги на ширині плечей, руки опустити. Зробити глибокий вдих, праву руку і праву ногу відвести убік і тримати 5 секунд, зробити видих, прийняти вихідне положення. Виконати поперемінно в кожну сторону по 5-6 разів.

Ноги на ширині плечей, руки опустити. Встати на шкарпетки, зробити одночасно широкі кругові рухи руками спочатку за годинниковою стрілкою, потім проти. Повторити по 5-6 разів в кожну сторону.

Ноги на ширині плечей, руки поставити на пояс. Виконати кругові рухи тулубом в одну і в іншу сторону 8-10 разів.

Ноги разом, руки опустити. Виконати ходьбу на місці протягом 1 хвилини. Ходити на зовнішніх краях стоп. Ходити на носках з поворотом їх всередину. Підняти великі пальці ніг, не відриваючи інших від опори, на 10-15 секунд. Повторити 5 разів.

Коментарі

ВВЕРХ