Хвороби нирок тривають десятиліттями, дуже часто - безсимптомний
"Можна жити з трансплантованої ниркою? Можна - на діалізі. Але, щоб це запобігти, у багатьох випадках достатньо було своєчасно звернутися до лікаря ", - переконана головний позаштатний нефролог департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації, завідувач нефрологічним центром обласної клінічної лікарні імені М. В. Скліфосовського Наталія.
Про те, чому "відмовляються" працювати нирки, як це запобігти, і як навчитися поважати свою хворобу, якщо вона вже настала, наша розмова з лікарем. Також ви можете більше інформації про нирках дізнатися на сайті: .
Наталія Михайлівна, то чому бруньки можуть опинитися під загрозою?
Найчастіше нефрологические проблеми починаються після перенесених ангіни, фаренгиту, фронтиту, тонзиліту, проблем ротової порожнини. Зазвичай викликає ангіну бета-гемолітичний стрептокок, який має дуже багато різновидів. Його підступність полягає в тому, що середовищем для існування згодом він вибирає саме ниркову тканину. Тому якщо людина з ангіною вчасно звернутися до ЛОР-фахівця, буде лікуватися антибіотиками, то через два тижні можна забути про проблему.
При знятті з обліку в ЛОРа або терапевта треба обов'язково вимірювати артеріальний тиск (воно завжди супроводжує ниркові проблеми), а також робити загальний аналіз сечі. Якщо вміст білка в сечі перевищує мінімальну норму (0,033 мг на літр в разовій порції), то треба негайно призначити добовий аналіз сечі, щоб визначити втрату білка в добу.
Ранкова сеча часто буває "необ'єктивною" - вночі людина перебуває в теплі, спокої, збільшується приплив крові до нирок, вони працюють значно краще. Чоловік здав вранці аналіз і пішов на роботу. Робота буває різною, скажімо, водієм, вантажником. Тому днем аналізи покажуть зовсім інші результати. Початок розвитку хвороби є вирішальним: гломерулонефрит ще можна вилікувати на початкових стадіях, тоді, коли він не має ніяких клінічних проявів.
Якщо цей момент не «зловити», процес набуває хронічного характеру. Від хронічного гломерулонефриту люди, на жаль, не виліковуються, ниркова тканина починає атрофуватися, і через десятки років неминуче розвивається ниркова недостатність.
Гострий пієлонефрит виявляється краще, тому що людині болить у попереку (праворуч або ліворуч), починається лихоманка, піднімається температура тіла, пацієнт звертається до лікаря. Тому гострі форми рідше переходять у хронічні.
Які ниркові ускладнення можуть виникати при вагітності?
Коли до нефролога на прийом звертається вагітна жінка, в більшості випадків на питання про проблеми з нирками в минулому вона відповідає негативно. При цьому в аналізах сечі 18-20-річної майбутньої мами є всі показники. А ще - набряки і підвищений артеріальний тиск.
Такі самі симптоми має ускладнення при вагітності, а це загрожує втратою дитини - прееклампсія. Встановити остаточний діагноз дуже важко, а тактика лікування - діаметрально протилежна. Прееклампсія зазвичай розвивається на 20-30 тижні вагітності.
Є тільки три варіанти закінчення прееклампсії вагітної після пологів:
- Перший - одужання, яке вже через місяць підтвердять результати аналізів.
- Другий - набряки зійдуть, аналізи нормалізуються, але тиск залишиться назавжди і трансформується в гіпертонічну хворобу. Залишок життя доведеться лікуватися у кардіолога.
- Третій - хвороба переходить у хронічний пієлонефрит або гломерулонефрит з усіма витікаючими наслідками.
Перекладено сервісом "Яндекс.Перекладач": translate.yandex.ru.