Хто такі соціопати?
За офіційним визначенням, соціопатія - це розлад людської особистості, яке проявляється в ігноруванні соціальних норм, агресивності, крайньої імпульсивності, неможливості підтримувати нормальні міжособистісні зв'язки. Протягом століть дане явище носило найрізноманітніші назви і мало різні визначення - психіатри та психологи і зараз сперечаються про точному значенні слова «соціопат», про те, кого вважати соціопатом і як цей термін співвідноситься з іншими, наприклад «психопат». Більш детально, про це написано в статті "Кто такой социопат".
Психопат або соціопат?
Зокрема, існує точка зору, що слово «психопат» як діагноз застаріло і / або є занадто розпливчасті, що увібрали в себе надто багато порушень людської психіки (хтось включає сюди практично всі існуючі психічні захворювання). І якщо для побутового Соціопат - основні чертиупотребленія це слово цілком згодиться, деякі представники медичної спільноти дотримуються думки, що не варто вживати термін «психопат» і краще замінювати його більш конкретними назвами, в тому числі «соціопат». Інші ж фахівці вважають визначення социопата занадто обтічним і пропонують додатково звузити його. Не вдаючись в ці нетрі, пропонуємо використовувати для даного в самому початку статті визначення саме терміни «соціопат» і «соціопатія». Розгляне загальну характеристику тих, кого можна зарахувати до соціопат, і їх відмінні риси.
Які бувають соціопати?
В основному фахівці згодні, що всіх соціопат можна розділити на два типи. Латентні, або пасивні, можуть довгий час повністю зберігати нормальну поведінку і відносини з людьми, керуючись при цьому впливом сильних особистостей, релігії або громадських норм. Особливості, властиві цьому типу особистості, про які ми будемо говорити нижче, вони компенсують саме проходженням якомусь зовнішньому авторитету. У свою чергу, активні соціопати при знаходженні в соціумі вміло маскуються, виправдовуючи очікування оточуючих, але як тільки опиняються поза оціночної системи, відкидають всі нав'язані табу. Саме тому такі люди з легкістю можуть здійснювати кримінальні дії або неадекватні з точки зору звичайної людини вчинки.
Відмінні риси соціопата
Справа в тому, що характерною рисою соціопат є те, що вони не вміють співпереживати, співчувати, переживати почуття провини і прихильності (і це одна з рис, що якісно відрізняє їх від мізантропів, Ознаки соціопатовкоторие не люблять людське суспільство як таке, але при цьому не володіють психічними розладами). За це «властивість» часом соціопат визначають як людей, у яких клінічно відсутня совість (і це вважається одним з головних ознак соціопат). Однак також їм не доступні зовсім або доступні в спотвореному і / або обмеженому прояві любов, дружба і ін.
Як правило, на першому місці у соціопат стоять власні бажання, внаслідок чого в деяких джерелах їм приписують необов'язковість - подібні люди звикли бути обов'язковими тільки перед собою, а почуття і потреби інших їх просто не хвилюють. Багато соціопати конфліктні і легко стають агресивними, особливо якщо не можуть відразу отримати бажане. «Не хочеш по-хорошому, буде по-поганому, силою, але буде» - такий принцип приймають для себе деякі з них.
Соціопати і суспільство
З іншого боку, зазвичай соціопати відмінно маскуються під «нормальних» - без проблем зав'язують знайомства, не цураються і навіть тягнуться до суспільства. Такі люди виглядають досить привабливими, привертають до себе увагу. Однак не варто обманюватися - це всього лише маска, яку вони одягають так само швидко, як і знімають.
Як правило, соціопати чудово брешуть, тому на них не діють ті бар'єри, які роблять брехня психологічно незручною для інших людей (в першу чергу такі бар'єри пов'язані з совістю і почуттям провини, а, як ми пам'ятаємо, соціопати цим не страждають). Часто вони взагалі з презирством ставляться до оточуючих (і це ще одна причина, чому героям нашої розповіді легко брехати). І треба зауважити, що в деяких випадках у них є право на те, щоб дивитися на інших зверхньо, - у багатьох інтелект як мінімум вище середнього.
Соціопати в більшості своїй в принципі вважають себе ідеальними і непогрішимими і люблять, коли інші приділяють цьому належну увагу, тобто роблять їм компліменти, хвалять або лестять. Як і багато хто з нас, соціопати не люблять критику, але, на відміну від багатьох з нас, сприймають її дуже погано, в тому числі можуть проявляти агресію, оскільки вважають себе ідеальними і не соромляться використовувати силу.