Головна : Новини

Проба (тест) Ширмера: Що це таке?

, 07:49
0 824

Проба (тест) ШирмераЯк повідомляє джерело: тест Ширмера дозволяє досліджувати продукцію слізної рідини. Проведення цього діагностичного методу необхідне для підтвердження синдрому сухого ока, що може бути наслідком різних захворювань або прийому медикаментів.

Щоб провести цей тест, необхідно взяти смужку фільтрувального паперу, загнути її кінчик і завести його під край нижньої повіки. Протягом деякого часу, який зазвичай становить 5 хв., відбувається просочування фільтрувального паперу слізною рідиною з озерця і прекорнеальної плівки. У разі синдрому сухого ока папір може виявитися абсолютно сухий, тобто абсорбція сльози відсутня. У пацієнтів зі значним зниженням обсягу слізної плівки результат проби Ширмера значно занижений. Нормальним показником є  просочування 10 мм смужки фільтрувального паперу протягом 5 хвилин.

Протипоказання до проби Ширмера

Не можна проводити тест на визначення сльозопродукції при:

  • великій ерозії рогового шару;
  • прогресуючій виразці рогівки;
  • фістулі;
  • перфорації очного яблука.

Методика проведення

Виділяють 2 типи тесту Ширмера:

Обстеження починають з проведення тесту Ширмера I, так як для отримання правильних результатів можна попередньо не виконувати ніяких маніпуляцій з очним яблуком пацієнта. Для проведення проби використовують стандартні тест-смужки (довжина їх становить 3,5 см, а ширина - 5 мм). Освітлення в приміщенні, де виконують тест, повинно бути не яскравим, але і не тьмяним. Відступивши від краю смужки 5 мм, її згинають і поміщають за область нижньої повіки приблизно між зовнішньою і середньою третиною. При цьому не слід торкатися рогівки.

Подальша тактика проведення тесту має варіанти:

За однією версією очі пацієнта повинні бути закриті, інші вчені вважають, що обстежуваний повинен дивитися прямо і трохи вгору. Через п'ять хвилин після приміщення тест-смужки, її витягують і відразу ж відзначають область зволоження. У нормі ця відстань повинна становити не < 10-30 мм. В результаті проведення тесту можна оцінити сумарну сльозопродукцію, яка складається з рефлекторної частини і основною:

  1. Щоб оцінити ізольовано базальну секрецію слізної рідини, перед проведенням тесту в обстежуване око закапують анестезуючу речовину. В результаті рефлекторна секреція сльози практично повністю блокується. Після цього осушують нижній звід кон'юнктиви і повторюють всі дії, описані вище. Нормальним показником в цьому випадку є результат > 10 мм;
  2. Щоб ізольовано оцінити рефлекторну сльозопродукцію, можна використовувати тест Ширмера II. Проводиться він аналогічно тесту на визначення базальної секреції, але додатково виконують стимуляцію секреції шляхом подразнення носових ходів з використанням ватної палички. Нормальним показником вважається рівень зволоження > 15 мм.

Автор: Artlife
ОЦІНИТИ НОВИНУ
0 (голосів: 0)

Читайте також:


Коментарі

ВВЕРХ