Головна : Новини

Шийний «метелик»: Здоровя щитовидної залози

, 18:37
0 956

щитовидка

Чи продовжує «невидима рука» Чорнобиля «тримати за горло» наших співгромадян? Скільки українців страждають захворюваннями цього важливого органу? Які патології щитовидної залози зустрічаються частіше? Спробуємо розібратися.

Чорнобиль - «заклятий друг» лікарів

В наші дні ендокринологи не скаржаться на відсутність пацієнтів з порушеннями функцій щитовидної залози. Збій в роботі «фабрики гормонів» відбувається у багатьох жителів України. Однак зростання захворюваності не пов'язана безпосередньо з катастрофою 1986 року. Квітневий вибух привернув увагу до проблем органу - джерела тироксину (більш детально про цей та інші гормони читайте на сайті ogormone.com). Після трагедії з'явилася програма регулярного обстеження населення. Приховані патології щитовидної залози стали очевидними. Крізь «дрібне сито» лікарського контролю тепер не «просочуються» і нешкідливі зміни. Цю ситуацію прекрасно ілюструє приказка «Не було щастя, так нещастя допомогло». На жаль, занадто серйозне нещастя.

Жертвами страшної хмари були в першу чергу ліквідатори аварії і діти до 18 років. На тлі променевого ураження нерідко розвивався рак щитовидної залози. Орган, «з'їдений» деструктивними клітинами, доводилося видаляти. Пацієнтів очікувала довічна замісна терапія - вічний прийом тироксину.

Сьогодні найпоширенішими захворюваннями вразливої залози є: простий нетоксичний зоб, вузловий зоб і аутоімунний тиреоїдит. Заявляє про себе і дифузний токсичний зоб (Базедова хвороба). Дві останні «напасті» - результат дисбалансу імунної системи слабкого організму. «Звичайне» збільшення щитовидки - сумна реальність «атомного» століття і наслідок поганої екології.

Обережно, незримий агресор!

Неприємна властивість хвороб щитовидки - це «підла» скритність. Більшість з них не відрізняють «яскраві» симптоми. Далеко не завжди пацієнти відчувають «тугий нашийник» або «невидимий комір». Хворі можуть не відчувати дискомфорту при ковтанні. Зміна голосу також відбувається нечасто. Хвороботворний процес часом протікає непомітно, поволі підточуючи захисні сили організму. У «виграші» виявляються люди з тендітною статурою. На тонкій шиї складно не помітити об'ємний зоб. До «майстрів маскування» не відноситься Базедова хвороба. Проігнорувати «збільшення» очей, тахікардію, запальність, тремтіння рук, пітливість і втрату ваги при калорійному харчуванні досить непросто.

Особливу пильність слід виявляти громадянам зрілого віку. Групу ризику поповнюють жінки старше 35 років. Після подолання цього «числового кордону» жінкам необхідно раз на рік проходити дослідження щитовидної залози. Аналогічна процедура запропонована і в період вагітності. Треба сказати, що 85 % випадків захворювань цього органу виявляють у представниць прекрасної статі. Втім, прогнозоване незначне збільшення щитовидної залози виникає в підлітковому віці, в період виношування плоду і після менопаузи.

Встановити діагноз допомагає пальпація, УЗД, визначення гормонів щитовидної залози.

«Соратники» йодованої солі

Уберегтися від ендокринних неприємностей допоможе включення в раціон продуктів з вмістом йоду. Крім «вдосконаленого» хлориду натрію, на нього багаті морепродукти: ламінарія, креветки, устриці, кальмари, мідії, краби. До риб-«йодоносителів» відносяться: камбала, тріска, оселедець, палтус, тунець, лосось, морський окунь. Корисні в цьому відношенні і деякі «дари городу»: баклажани, спаржа, шпинат.

Провокатором захворювань щитовидної залози може стати тропічне сонце. Не слід «коптитися» під променями «канікулярного» світила з ранку до ночі. Перебуваючи на спекотному курорті, неодмінно надягайте капелюх з широкими полями, прикривають область шиї.

Шкодить і випромінювання комп'ютерного монітора. Не можна працювати за екраном «цілими днями». Час від часу потрібно робити перерву і провітрювати приміщення.

Краще не ігнорувати «банальні» інфекційні захворювання. Навіть «необразливе» ГРВІ іноді призводить до «невеселих» наслідків. По можливості уникайте стресових ситуацій. Кращі «друзі» щитовидної залози - здоровий спосіб життя і повноцінний сон.

Автор: Artlife
ОЦІНИТИ НОВИНУ
0 (голосів: 0)

Читайте також:


Коментарі

ВВЕРХ