Лікування розриву ахіллового сухожилля

Одною із найскладніших травм ноги є розрив ахіллового сухожилля, що потрібно зшивати. При чому, операцію необхідно проводити в перші 2 тижні після отримання травми. Після закінчення цього терміну хірургічне лікування не буде настільки ефективним. Тому не варто затягувати зі зверненням до фахівців, якщо ви отримали травму або розрив ахіллового сухожилля. До речі, в Києві пластику ахіллового сухожилля можна зробити в клініці «Доступний Доктор»: https://dd.clinic/hirurg/plastika-ahillova-suhozhiliya/.
Травми ахіллового сухожилля: лікування
Консервативна терапія розриву ахіллового сухожилля полягає в знерухомленні ноги гіпсовою лонгетою терміном на 6-8 тижнів. Деякі фахівці вважають, що в такому положенні кінці розірваних тканин максимально зближуються, що дозволяє їм швидко зростатися. Насправді в гіпсовій лангеті пацієнт не може здійснювати ніякі руху суглобом. Це призводить до розвитку атрофічних процесів і проблем з розробкою кінцівки надалі.
Також консервативна терапія включає прийом знеболювальних і протизапальних препаратів. Симптоматична терапія позбавляє пацієнта від хворобливих відчуттів і дискомфорту.
Але операція при розриві ахіллового сухожилля є золотим стандартом. Вона дозволяє міцно зшити розволокнені при травмі кінці ахілла та уникнути обмеження рухливості кінцівки в майбутньому.
Оперативний спосіб лікування розриву ахіллового сухожилля
Як показують дані багатьох наукових досліджень та світовий досвід травматологів, чим раніше буде проведена операція по зшивання розриву ахіллового сухожилля, тим краще. М'язи гомілки здатні згодом зменшуватися, і ця особливість може викликати проблеми при зшиванні тканин навіть з невеликим запізненням.
Також варто враховувати той факт, що при розриві ахілла пошкоджуються ще й кровоносні судини, через що відбувається накопичення крові. Гематома не дозволяє кінців розірваного ахіллового сухожилля зближуватися, тому зрощення йде з утворенням грубого рубця. Формування нової сухожильної тканини не відбувається. У цьому місці сухожилля може порватися знову навіть при незначних навантаженнях.
Переваги зшивання розірваного ахіллового сухожилля очевидні:
- швидке відновлення цілісності пошкодженого сухожилля та фізичної активності;
- відсутність рухових обмежень в майбутньому;
- низький ризик розвитку рецидивів;
- висока ефективність лікування.
При свіжих розривах ахілла зшивання проводять закритим способом, без шкірного розрізу, спеціальною голкою через проколи. Але в цьому випадку фахівець не бачить саме сухожилля, що може призводити до неточного вирівнювання його кінців.
Класична операція має на увазі зшивання розірваного сухожилля через розріз шкіри довжиною 8-10 сантиметрів. Його роблять по задній поверхні гомілки. Кінці ахілла при розриві зшивають за допомогою спеціальних сухожильних швів. Після цього хірург пошарово вшиває тканини. Оперативне втручання проводиться під анестезією (спінальний або внутрішньовенний наркоз).
Застарілий розрив зашивають тільки відкритим способом. Нерідко доводиться вдаватися до пластики ахілла, оскільки скорочення м'язів не дає провести повноцінне зшивання без ризику збереження функціональних обмежень в майбутньому. Розрив ахіллового сухожилля супроводжується дегенеративними змінами. Кінці сухожилля втрачають свою структуру, розволокнюються, і зшити їх закритим способом неможливо. Саме тому фахівці рекомендують проводити операцію протягом перших 10-14 днів після отримання травми.