Протеїни: Шкода або користь
Людина, напевно, є єдиним настільки розвиненим істотою в осяжному і відомому йому самому світі, кітОроє здатне не тільки пристосовуватися до умов проживання, але і видозмінювати їх на догоду своїм інтересам. У цьому безперервному і нескінченному процесі ми само собою не забуває самовдосконалюватися. Причому, мова тут не тільки і не стільки про вдосконалення своїх знань і навичок, скільки про вдосконалення свого тіла. Культура ще СтародавньоїГреції та Риму підтверджує той факт, що в середовищі людей постійно існував і культ людського тіла, що визначає між тим і критерії чоловічої чи жіночої краси, які протягом всієї історії змінювалися. Очевидно також і те, що для того, щоб сформувати своє тіло і надати йому форми, відповідні поточним ідеалам, необхідно докладить чимало праці, який тим часом не може нескінченно давати позитивний результат. Наприклад, для того, щоб сформувати рельєфні м'язи, необхідно регулярне сполучення аеробних, анаеробних, силових тренувань, з поступовим обтяженням. Але, на жаль, регулярне збільшення тягового вантажу не може постійно гарантувати зростання м'язів або спалюючиание жиру. Ці процеси в першу чергу регулюються всередині організму. У бодібілдингу, та й взагалі в спорті даний феномен відомий, як азотистий баланс.
Що таке баланс азоту і яка його роль
Під поняттям азотистого балансу звичайно розуміють співвідношення між кількостями азоту, який надходить ворганізм (з їжею) і виділяється. З точки зору фізіології, це ще й співвідношення між такими обмінними процесами, як анаболізм і катаболізм. Перший являє собою творчу функцію, тобто оновлення і розмноження базових структур (тканин, м'язів тощо). Другий, навпаки, є деструктивним для тканин і структур, оскільки призводитьдо їх розпаду, але в той же час, це призводить до синтезу з продуктів розпаду амінокислот і глюкози, які життєво важливі для організму. Зазвичай всі ці процеси самі протікають в організмі, так само як і регулюються. Але, якщо потрібно швидкий ефект, то тут зазвичай вдаються до допомоги активних харчових добавок анаболічного дії, наприклад, протеінов.
Що таке протеїн
Під поняттям протеїн в спорті звичайно розуміють харчову добавку на основі білкових продуктів і сумішей, посилює анаболізм, тобто зростання м'язів. У більш широкому розумінні, протеїн - це ПОЛІПЕПТИДНИЙ, органічна сполука амінокислот. І от саме на цьому місці виникає той самий спірне питання “ корисний протеїн або навпаки шкідливий? & rdquo ;. Очевидно, що приймаючи протеїн, ми підсилюємо анаболическую функцію, підвищуючи концентрацію структурних компонентів. Але тут потрібно діяти вкрай обережно, оскільки збільшуючи кількість одних амінокислот, форсуючи одні процеси, ми чавити інші, що за відсутності контроля може обернутися серйозними структурними змінами організму. Якщо протеїн приймати в межах нормальної дозування, то він без сумніву дасть результат і вирівняє рівень білкових з'єднань, які не завжди в достатній кількості присутні в добовому раціоні людини. Підвищення ж денної норми білка в два рази (чим часто нехтуютьспортсмени) може викликати в кращому випадку діарею і розлад шлунково-кишкового тракту, алергію, а також може призвести до розвитку конкрементів у нирках або печінки, цукрового діабету тощо.
Підсумки
Як мовиться, все має бути в міру, а вже прийом добавок, що впливають на обмінні процеси і поготів, оскільки в гонитві за желаемим результатом можна швидко і легко позбудеться головної цінності - здоров'я.