Які є індекси ринку нерухомості
Нерухомість - це одна з найнадійніших і желанних сфер вкладення особистого і корпоративного капіталу. Пояснюється це в першу чергу тим, що людина повинна десь жити і працювати, інакше він плавно зіллється з природою, перетворюючись, по суті, в тварину (як би грубо це не звучало). Нерухомість при цьому є таким же об'єктом купівлі та продажу, як і будь-який інший товар, з тією лише відмінністю,що її не можна покласти в сумку і винести, та й коштує вона цілий статок. З вище сказаного, очевидно, що повинен існувати спеціалізований ринок нерухомості, де здійснюватимуться операції купівлі-продажу нерухомості. Також очевидно, що цей ринок - це не ринок в традиційному розумінні (площа з торговими рядами), він скоріше віртуальній, але наділений своїми правилами існування.
З іншого боку, раз це ринок, то він однозначно є частиною загальної економічної системи країни, має свої показники ефективності та правила і тенденції ціноутворення. Враховуючи, що ринок нерухомості також і досить складна структура, само ціноутворенняі ліквідність ринку залежать від безлічі сукупних факторів, які в принципі можуть відрізнятися від загальноекономічних. Це, наприклад, пояснює, чому під час різких спадів економіки та інфляції, рівень цін якщо і починає коливатися то дуже плавно і не відчутно для учасників ринку (хіба що з тих міркувань, що більшість розрахунків ведетьсяв іноземній валюті, а вона відносно національної може істотно зрости в ціні).
Які бувають індекси нерухомості?
Для формування прогностичних і середньостатистичних за певний період цін на житло, аналітики та учасники ринку використовують ряд критеріїв оцінки, які називаються індексамита нерухомості. На практиці застосовуються три основних індексу нерухомості:
- Індекс вартості, що визначає середній по ринку рівень цін на нерухомість.
- Індекс цінових очікувань, який оцінює темпи зміни цін на нерухомість.
- Индекз прибутковості, який використовується для визначення економічної ефективності та доцільності капіталовкладень в досліджувану нерухомість.
Як ці індекси розраховуються і застосовуються спробуємо коротко описати нижче, а читайте на сайті restate.ru.
Індекс вартості
Даний показник виражається, як уже було зазначено вище, в іноземній валюті (як правило, в доларах США) і є своєрідним індикатором середньоринкової вартості нерухомості. Тим не менш, цей показник не є середньою ринковою ціною в традиційному розумінні, оскільки відображає реальні коливання цін на нерухомість, виключаючи інівичний для середньої ціни "статистичний шум" або вибірку.
Індекс цінових очікувань
Це показник, який на практиці має двояке розуміння і сенс, що багато в чому викликане вкрай інертним характером даного ринку. З одного боку даний показник оцінює процентна зміна цін в місячному Виражении, а з іншого - є певним трендом, перспективним показником зростання або падіння.
Індекс прибутковості
Цей показник застосовується тоді, коли необхідно в довгостроковій перспективі оцінити ліквідність, перспективність передбачуваного вкладення капіталу в нерухомість. Його розрахунок і логіка базується напринципі прибутковості, тобто здатності нерухомості приносити дохід власнику.