Проблема хронічних запальних захворювань
Проблема хронічних запальних захворювань кишечника (ХЗЗК) В останні роки все більше набуває медичного соціального значення як у всьому світі, так і в Україні, через значне зростання захворюваності, летальності та економічних втрат (Н.В. Харченко, 2005; WJ Sandborn, 2004). За даними комітету експертів ВООЗ рівень захворюваності хворобою Крона (БК) в країнах Європи за останні десять років вирос в 5 разів, кількість хворих неспецифічний виразковий коліт (НВК) збільшилася до 1% дорослого населення (DK Bonen, 2003; EV Loffus; 2004).
ХЗЗК починаються в молодому і середньому віці і відносяться до найбільш важких захворювань травного тракту. Діагностичні помилки, несвоєчасне і неадекватне лікування призводять до збільшеннячисла хворих з важким перебігом, протяжними формами, системними проявами, обумовлює тривалу непрацездатність, інвалідизацію та навіть смерть хворих. При прогресуванні ХЗЗК загрозливі для життя ускладнення виникають у 29% хворих на НВК і у 70% хворих на ХК (А.А. Белоусова, 2002; Ш.Б. Тагаев, 2005; T. Orchard, 2005).
Діагностика ХЗЗК є складною медичною проблемою. Тільки у 62% хворих ХК діагноз встановлюється протягом тижня після звернення до лікаря. У 15% пацієнтів з ХК первинно ставиться діагноз НВК, в 18% - захворювань інших органів і систем (G. Adler, 2001, 2005; GNJ Tytgat, 2005). У кожного хворого проводиться диференціальна діагностика між НПК і ХК, в 10% cпостережень визначити нозологічну форму майже неможливо. Тим часом в прогнозі, тактиці лікування НВК і ХК існують принципові розбіжності, які вимагають розрізнення цих хвороб (А.Є. Головенко та співавт., 2003; TR Koch, 2002; RH Riddel, 2005), що обумовлює актуальність вивчення особливостей маніфестації та перебігу нозологічних форм ХЗЗК з виділенням найбільш типових їх проявів. Так для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту запального характеру використовують:, ромашку, женьшень, звіробій і т. Д.
Поширеним варіантом перебігу ХЗЗК є тривале рецидивирования, тому проблемним питанням є своєчасна діагностика загострень НЯДо і БК. До теперішнього часу визначення загострення ХЗЗК здійснюється на підставі аналізу фенотипічних ознак. Клінічні індекси, запропоновані для характеристики запальної активності, базуються переважно на оцінці самопочуття хворим, через що не можуть вважатися об'єктивними (L. Biancone et al., 2002; DA Drossman, 2004). Ітак, пошук інформативних критеріїв, що вказують на активність захворювання і допомагали у визначенні загострення НВК і ХК, є актуальним.
Незважаючи на велику кількість наукових досліджень, залишаються нез'ясованими етіологія та багато інших питань патогенезу НВК і ХК. Захворювання характеризуються складним патогенезом, тому ведучий механизм формування НПК і ХК може істотно відрізнятися? і визначення цих патогенетичних особливостей дозволить поліпшити діагностику нозологічних форм ХЗЗК.