Лапароскопія і порожнинна операція: який метод краще?
У пацієнтів, чию проблему може вирішити тільки хірург, правомірно виникає питання, який метод краще: лапароскопія або порожнинна операція? Якщо про порожнинну операцію простому обивателю відомо давно, то поняття «лапароскопія» іноді вимагає пояснень. Характеристика та порівняння хірургічних методів представлено в статті.
Опис процедур
Термін «лапароскопія» утворений двома словоформами «лапаро – живіт» і «скопі – огляд» або внутрішнє дослідження черевної порожнини через проколи в животі. Якщо при порожнинній операції необхідно розрізати кілька шарів шкіри, щоб відкрити проблемну зону, то при лапароскопічній процедурі використовується мініатюрний зонд, який через точкові проколи направляється фахівцем в певну ділянку, не травмуючи велику площу тканин.
Цей хірургічний метод не можна вважати ноу-хау. Процедура була випробувана давно, але популярності в медичній практиці набула лише з появою сучасних розробок в хірургічному обладнанні і фахівців, які володіють методикою на високому рівні.
Порівняльний аналіз хірургічних процедур
Для відповіді на питання, який вид операції краще, варто розглянути плюси і мінуси лапароскопії та порожнинної методики як для пацієнтів, так і для лікарів.
Переваги операції через проколи наступні:
- Мінімальна кількість крові і розмір отвору, через який пацієнту надається допомога.
- Поєднання діагностики та операції, якщо для цього є показання. Не завжди зовнішні способи обстеження пацієнта (УЗД, рентген, МРТ, КТ) дають достовірну інформацію про стан внутрішніх органів. При введенні в організм зонда з камерою і багаторазовим збільшенням зображення лікар може отримати чітку картинку і прийняти рішення.
- Не потрібна додаткова підготовка пацієнта. До видалення проблеми можна приступити відразу, використовуючи спеціальні інструменти.
- Мінімальний період реабілітації через відсутність глибоких ран і великих швів.
- Відсутність косметичного дефекту, що актуально для жінок.
- Можливість оглянути будь-який внутрішній орган з різних сторін, не вдаючись до їх переміщення та травмування, як при порожнинному методі.
Є у лапароскопії ряд недоліків:
- Використання вуглекислого газу для збільшення простору між підшкірним шаром і внутрішніми органами, щоб забезпечити прохідність зонда до місця операції.
- Ризики ускладнень через низьку кваліфікацію хірурга, який може пошкодити тканини через невміння поводитися з обладнанням.
- Відсутність широкого огляду, що заважає хірургу помітити внутрішню кровотечу і зупинити її. Камера спрямована тільки на одну зону.
- Обмеженість застосування методу, якщо у пацієнта є протипоказання, наприклад, патологія органів дихання, ниркова або печінкова недостатність.
Лапароскопічна хірургія відноситься до менш травматичної і більш ефективної процедури, ніж порожнинна операція, але є показана не для всіх пацієнтів. Кожен випадок вимагає глибокого аналізу, коли вирішальним моментом є вид захворювання і результати обстеження.
Одна з таких лапароскопічних операцій представлена на відео.