Головна : Новини

Особливості використання універсальних засобів для проведень дезінфекції в закладах охорони здоров'я

, 13:19
0 1218

Використання універсальнихзасобів дезінфекції в закладах охорони здоров'я несе в собі як очевидні переваги, так і суттєві недоліки. На відміну від Росії, в європейських країнах застосування єдиного препарату для дезінфекції різних видів поверхонь і медичного інструментарію взагалі не практикується.

Універсальні засоби дезінфекції: плюсиі мінуси

Серед санітарно-епідемічних заходів в установах охорони здоров'я, що забезпечують профілактику інфекційних захворювань та знешкодження патогенних мікроорганізмів, особливу роль відведено процесу дезінфекції. Адже від грамотності та ефективності його проведення залежить життя і здоров'я не тільки паціентов, а й лікарів, медичних сестер, санітарок, які щодня контактують з інфікованим матеріалом.

У свою чергу, ефективність процесу дезінфекції також залежить від багатьох факторів.

Насамперед, це:

  • масивність мікробного обсіменіння об'єктів;
  • фізико-хімічні свійства засоби для дезінфекції;
  • характер матеріалів, і біологічна стійкість мікроорганізмів до різних засобів дезінфекції;
  • спосіб дезінфекційної обробки;
  • час дії (експозиція);
  • правильність застосування засоби для дезінфекції.

Яка дезінфекція більш ефективна?

Крім того, ефективною може бути тільки комплексна дезінфекція, із застосуванням засобів. У разі ж часткової дезінфекції (наприклад, тільки рук медичного персоналу) неможливо виключити ризик повторного потрапляння збудників інфекційних хвороб через заражені предмети.
При цьому в роботі більшості вітчизнянихих установ охорони здоров'я досі поширена практика застосування універсальних засобів дезінфекції, використовуваних одночасно для різних предметів, поверхонь і шкіри людини. Насправді, орієнтація на « універсальність » дезінфікуючих засобів є ознакою непрофесіоналізму в дезинфектології більшості фахівецьів лікувально-профілактичних установ, недостатньої підготовки з цих питань - спрощення процесу дезінфекції до абсурду.

Судячи з усього, масова звичка використання універсальних засобів для дезінфекції в установах здоров'я бере свій початок з радянських часів. Адже ще недавно альтернативи у вигляді засобів дезінфекції по цільовому призначенням не існувало. Найбільш поширеними завжди були засоби дезінфекції, що діяли на широкий спектр мікроорганізмів, і, відповідно, були високотоксичними і негативно впливали на здоров'я людей. Так, один з таких базових засобів для дезінфекції, яким досі активно користуються медичні установи, містить хлор -речовина, добре відоме своїм негативним впливом на організм людини.

Використання так званих універсальних дезінфекційних засобів в сучасних умовах не можна виправдати і економічною вигодою, адже бажано, щоб до їх складу входили досить дорогі компоненти, такі як альдегіди, спиртиі тому подібне. З іншого боку, такі препарати не використовувати в присутності людей, в т. Ч. В палатах хворих, тоді як кошти на основі одного речовини, наприклад, на основі гуанідинових або четвертинних-амонієвих сполук (які дешевші універсальні засоби) дозволяється використовувати в присутності осіб . Нарешті, ніхто не наважитьсявикористовувати універсальний засіб дезинфекції для знезараження вигрібної ями, смітники або зовнішньої вбиральні - в місцях великого скупчення патогенних мікроорганізмів.

Оскільки вимоги до таких засобів відрізняються, логічно зробити висновок, що дезінфекція поверхонь та інструментів вимагає і різних засобів.

При цьому базовая спеціалізація дезінфекційних препаратів слід з основних напрямків дезінфекції:

  • медичного інструментарію;
  • поверхонь;
  • шкіри людини;
  • повітря.

Найбільш ефективними і найменш токсичними для дезінфекції дрібного медичного інструментарію вважаютьсязасоби на основі активних амінів і спиртів. При цьому спиртові препарати (на основі ізопропілового, етилового спирту) є кращими для експрес-дезінфекції інструментарію, до якої медичному персоналу доводиться вдаватися досить часто. Також бажано, щоб ці кошти включали компоненти, які пролонгують дію спиртів, например, полігексанід.

Особливого підходу до дезінфекції вимагає і така група медичних інструментів, як ендоскопи, адже вони є досить дорогими і складними з технічної точки зору виробами. Їх оптична частина виготовляється з тонких полімерних волокон і спеціальних клеючтх елементів. Саме тому дезінфекція цих інструментів вимагає більш серйозного ставлення. Хімічна рецептура такого дезінфекційного препарату не повинна викликати деструкцію елементів інструменту і одночасно гарантувати видалення навіть найстійкіших спорових форм мікроорганізмів. Через це деякі виробники засобів дезінфекції представляють окремі, спеціальнорозроблені, препарати для дезінфекції ендоскопів.
Дезінфекцію ендоскопів рекомендують починати з попереднього занурення інструменту в дезінфікуючий розчин і тільки після цього проводити їх чистку від забруднень, що залишаються після проведення процедури. Така попередня дезінфекція допомагає виключити ризик зараження медичного персонала в разі пошкодження тканин (з необережності).

У цих випадках часто використовують препарати з одночасним дезинфікуючим і миючим ефектом. З іншого боку, слід пам'ятати, що поверхнево-активні речовини, що входять до складу миючих засобів, при тривалій експозиції можуть викликати деструкцію полімерної оптики ендоскопів. Для Дезінфекціі ендоскопів не рекомендується застосовувати засоби на альдегідної основі, оскільки ця речовина сприятиме денатуралізації білка і перетворенню його в стійкий натіт на інструменті. Що стосується дезінфекції гнучких ендоскопів, то важливо пам'ятати, що в таких інструментах окремі частини зроблені з термолабільних синтетичних матеріалів. Тому цей вид ендоскопів не підлягає термообробці, оскільки синтетичні матеріали руйнуються при температурі 60 ° С.

Автор: Artlife
ОЦІНИТИ НОВИНУ
0 (голосів: 0)

Читайте також:


Коментарі

ВВЕРХ