Вітаміни. Їх роль.

1 Вітамін E (токоферолу ацетат)

Вперше виявили роль вітаміну Е в репродуктивному процесі в 1920 р. Вітамін Е також покращує циркуляцію крові, необхідний для регенерації тканин, корисний при передменструальному синдромі і лікуванні фіброзних захворювання грудей. Він забезпечує нормальне згортання крові і загоєння; знижує можливість утворення шрамів від деяких ран; знижує кров'яний тиск; сприяє попередженню катаракт; покращує атлетичні досягнення; знімає судоми ніг; підтримує здоров'я нервів і м'язів; укріплюючи стінки капілярів; запобігає анемії.

2 Вітамін A (ретинол)

Вперше вітамін А був виділений з моркви, тому від англійського carrot (морква) відбулася назва групи вітамінів А - каротиноїди. Каротиноїди містяться в рослинах, деяких грибах і водоростях і при попаданні в організм здатні перетворюватися на вітамін А. Вітамін А бере участь в окислювально-відновних процесах, регуляції синтезу білків, сприяє нормальному обміну речовин, функції клітинних і субклітинних мембран, відіграє важливу роль у формуванні кісток і зубів, а також жирових відкладень; необхідний для росту нових клітин, сповільнює процес старіння.

3 Вітамін D (кальциферол)

Вітаміни групи D утворюються під дією ультрафіолету в тканинах тварин і рослин з стеринів. Основна функція вітаміну D - забезпечення нормального росту і розвитку кісток, попередження рахіту й остеопорозу. Він регулює мінеральний обмін і сприяє відкладенню кальцію в кістковій тканині і дентині, таким чином, перешкоджаючи остеомаляції (розм'якшенню) кісток.

4 Вітамін К (синтетичний фітоменадіон)

Вітамін До є жиророзчинним вітаміном, що запасається в невеликих кількостях в печінці, він руйнується на світлу і в лужних розчинах. Дефіцит вітаміну К може розвинутися при жовчнокам'яній хворобі, при пролонгованому внутрішньовенному харчуванні, при порушеннях освіти і секреції жовчі (інфекційні і токсичні гепатити, цироз печінки, жовчно-кам'яна хвороба, пухлини підшлункової залози, дискінезія жовчних шляхів), а також при тривалому прийомі антибіотиків або сульфаніламідних препаратів, здатних пригнічувати мікрофлору кишечника, що синтезує вітамін К.

5 Вітамін B1 (тіамін)

Вітамін B1 - водорозчинний вітамін, легко руйнується при тепловій обробці в лужному середовищі. Вітамін B1 необхідний для окисного декарбоксилювання кетокислот (піровиноградної та молочної), синтезу ацетилхоліну, він бере участь у вуглеводному обміні й пов'язаних з ним енергетичному, жировому, білковому, водно-сольовому обміні, надає регулюючу дію на трофіку й діяльність нервової системи. Тіамін поліпшує циркуляцію крові й бере участь у кровотворенні.

6 Вітамін B2 (рибофлавін)

Рибофлавин разрушается под действием света, плохо растворяется в воде (растворимость повышается при снижении рН) и спирте. Витамин B2 интенсифицирует процессы обмена веществ в организме, участвуя в метаболизме белков, жиров и углеводов. Рибофлавин необходим для образования красных кровяных телец и антител, для дыхания клеток и роста. Он облегчает поглощение кислорода клетками кожи, ногтей и волос. Он улучшает состояние органа зрения, принимая, наряду с витамином A, участие в процессах темновой адаптации, снижает усталость глаз и играет большую роль в предотвращении катаракты.

7 Вітамін B6 (піридоксин)

Грає важливу роль в обміні речовин, необхідний для нормального функціонування центральної і периферичної нервової системи, бере участь у синтезі нейромедіаторів. У фосфорильованій формі забезпечує в процеси декарбоксилювання, переамінування, дезамінування амінокислот, бере участь у синтезі білка, ферментів, гемоглобіну, простагландинів, обміні серотоніну, катехоламінів, глутамінової кислоти, ГАМК, гістаміну, поліпшує використання ненасищених жирних кислот, знижує рівень холестерину і ліпідів у крові, покращує скоротливість міокарда, сприяє перетворенню фолієвої кислоти в її активну форму.

8 Вітамін B12 (ціанокобаламін)

Вітамін B12 - єдиний водорозчинний вітамін, здатний акумулюватися в організмі, - він відкладається в печінці, нирках, легенях і селезінці. Вітамін B12 відіграє важливу роль в регуляції функції кровотворних органів: він бере участь у синтезі пуринових і піримідинових основ, нуклеїнових кислот, необхідних для процесу еритропоезу, активно впливає на накопичення в еритроцитах сполук, що містять сульфгідрильні групи.

9 Вітамін C (аскорбінова кислота)

Вітамін С - потужний антиоксидант. Він грає важливу роль в регуляції окислювально-відновних процесів, бере участь у синтезі колагену і проколагену, обміні фолієвої кислоти і заліза, а також синтезі стероїдних гормонів та катехоламінів. Аскорбінова кислота також регулює згортання крові, нормалізує проникність капілярів, необхідна для кровотворення, має протизапальну і потівоаллергіческое дію.

10 Вітамін PP (нікотинова кислота, ніацин)

Вітамін PP існує в двох формах - нікотинової кислоти і нікотинаміду. Ніацин - це єдиний вітамін, який традиційна медицина вважає ліками. Подібно ніацин, нікотинамід надає м'яку седативну дію і корисний при лікуванні різноманітних емоційних і нервово-психічних розладів, включаючи тривогу, депресію, зниження уваги, алкоголізм і шизофренію. Добавки ніацину викликають зниження рівня ЛНП-холестерину.

11 Вітамін Н (біотин)

Біотин відіграє важливу роль у вуглеводному обміні: він взаємодіє з гормоном підшлункової залози інсуліном і, тим самим, стабілізує вміст цукру в крові. Крім того, він бере участь у виробництві глюкокінази - речовини, яка запускає процес обміну глюкози. Глюкокінази виробляється в печінці, там же, де зберігається біотин. Це особливо важливо для діабетиків, у яких вміст глюкокінази в печінці знижений.

12 Вітамін B5 (пантотенова кислота, пантотенат кальцію)

Найважливішою властивістю вітамін В5 є його здатність стимулювати виробництво гормонів надниркових залоз - глюкокортикоїдів, що робить його потужним засобом для лікування таких захворювань як артрит, коліт, алергія й хвороби серця. Він грає важливу у формуванні антитіл, сприяє засвоєнню інших вітамінів, а також бере участь у синтезі нейротрансмітерів. Пантотенова кислота бере участь у метаболізмі жирних кислот. Вона нормалізує ліпідний обмін й активує окислювально-відновні процеси в організмі.

13 Вітамін B13 (оротовая кислота, урацілкарбоновая кислота)

Надає загальне стимулюючу дію на обмінні процеси. Є стимулятором синтезу нуклеїнових кислот, що беруть участь у синтезі білка, посилює репаративні та регенеративні процеси в тканинах. Стимулює обмін білка в організмі, нормалізує функцію печінки, сприяючи регенерації гепатоцитів. Оротовая кислота бере участь в синтезі метіоніну, обміні фолієвої кислоти та пантотенової кислоти. Оротовая кислота покращує репродуктивне здоров'я, сприятливо впливає на розвиток плоду при вагітності.

14 Вітамін B9 (фолієва кислота)

Фолієва кислота бере активну участь у процесах регуляції функцій органів кровотворення, надає антианемічні вплив при макроцитарною анемії. Фолатного коферменти беруть участь у біосинтезі пуринових і піримідинових основине, нуклеїнових кислот, амінокислот, а також збільшують використання організмом глютамінової кислоти і тирозину. Також позитивно впливає на функції кишечнику і печінки, підвищує зміст холіну в печінці й перешкоджає її жировій інфільтрації. Фолієва кислота підтримує імунну систему, сприяючи нормальному утворенню й функціонуванню білих кров'яних тілець.

ВВЕРХ